Побічна продукція кукурудзи на зерно має досить хороші паливні властивості, близькі до властивостей деревного палива. Завдяки цьому біопаливо, виготовлене із кукурудзиння, може спалюватися в котельному обладнанні, призначеному для деревної біомаси.

 • Вміст золи у кукурудзинні є основним фактором якості для подальшого виробництва біопалива. Вміст золи залежить від технології збирання, оскільки цей показник збільшується внаслідок контакту біомаси з ґрунтом. Типовий загальний вміст золи у кукурудзинні при збиранні сільськогосподарськими машинами у декілька проходів становить 8-10%.
 • За характеристиками плавкості золи кукурудзиння наближається до деревної біомаси, що забезпечує кращі умови для спалювання порівняно із соломою зернових колосових культур.
 • За елементарним складом кукурудзиння майже не відрізняється від соломи зернових колосових, тому у них порівнювана теплотворна здатність.
 • Найбільший вплив на теплотворну здатність кукурудзиння впливає вологість. 
 • Властивості побічної продукції рослин сильно залежать від місця вирощування, періоду збирання та погоди, ґрунту та добрив.

Статтю підготував: Семен Драгнєв – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України та Тетяна Желєзна – член ревізійної комісії Біоенергетичної асоціації України для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Паливні характеристики та властивості побічної продукції кукурудзи на зерно. Тетяна Желєзна, Семен Драгнєв. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 18 вересня 2019 р.

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Оцінка енергетичного потенціалу побічної продукції кукурудзи на зерно у 2018 р., зробленого на базі підходів Біоенергетичної асоціації України, показало наступні результати:

 • теоретичний потенціал (весь обсяг утвореної побічної продукції) складає 46,5 млн т або 8,9 млн т н.е.;
 • економічний потенціал (обсяги доступні для енергетичного використання, що складають 40% від теоретичного потенціалу) становить 18,6 млн т або 3,6 млн т н.е., включаючи стебла – 9,7 млн т (1,9 млн т н.е.) та стрижні – 3,3 млн т (0,6 млн т н.е.).

Розподіл потенціалу кукурудзи ня на території України нерівномірний. Регіони з найбільшою концентрацією цього виду біомаси – це області з найбільшими обсягами виробництва кукурудзи на зерно. У 2018 р. найбільший потенціал побічної продукції кукурудзи на зерно був у Полтавській(з економічним енергетичним потенціалом кукурудзиння 489,6 тис. т н.е. у 2018 р.), Чернігівській (382,2 тис. т н.е. у 2018 р.) та Вінницькій (372,2 тис. т н.е. у 2018 р.) областях.

Статтю підготував: Семен Драгнєв – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України та Тетяна Желєзна – член ревізійної комісії Біоенергетичної асоціації України для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Енергетичний потенціал побічної продукції кукурудзи на зерно в Україні у 2018 р. Тетяна Желєзна, Семен Драгнєв. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 04 вересня 2019 р.

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Побічна продукція кукурудзи на зерно складається з:

 • стебел, що становлять близько 52,5% всієї маси залишків або 27,3% маси всієї рослини, включаючи зерно (ті ж показники представлені нижче для інших частин кукурудзи);
 • листя – 20,0% (10,6%);
 • стрижнів – 17,5% (9,0%);
 • обгортки – 8,5% (4,3%);
 • інших частин – 1,5% (0,8%).

Виробництво побічної продукції рослинництва, включаючи кукурудзиння, є сезонним і залежить від періодів збирання урожаю. Кукурудзу на зерно збирають у різні часові рамки, залежно від сорту, місця вирощування та часу сівби. Зазвичай початок збирання кукурудзи визначається рівнем вологості зерна, тому перед збиранням врожаю визначають вологість зерна та його стиглість з урахуванням строків сівби та гібридної групи стиглості. До початку збирання зерно кукурудзи повинно мати високий вміст сухої речовини (не менше 45%).

Статтю підготував: Семен Драгнєв – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України та Тетяна Желєзна – член ревізійної комісії Біоенергетичної асоціації України для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Побічна продукція та періоди збору урожаю кукурудзи на зерно в Україні. Тетяна Желєзна, Семен Драгнєв. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 28 серпня 2019 р.

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Кукурудза – це найбільш урожайна культура, всі частини якої широко використовуються у різних галузях сільського господарства та промисловості, зокрема:

 • для виробництва продуктів харчування;
 • високоенергетичний корм для тваринництва та птахівництва;
 • сировина для виробництва біопалива першого та другого поколінь;
 • сировина для виробництва біогазу;
 • сировина для твердих біопалив;
 • добрива;
 • сировина для фармацевтичної, хімічної та інших галузей промисловості.

За поглинанням вуглекислого газу й виділенням кисню кукурудза займає одне з перших місць серед всіх культурних рослин і є навіть ефективнішою, ніж ліс аналогічної площі.

США є світовим лідером із валового збору та врожайності кукурудзи на зерно: виробництво у 2018/2019 маркетинговому році (МР) становило 366,3 млн. т (32,6% від світового виробництва), середня врожайність – 11,1 т/га.

Також у 2018/2019МР лідирують: Китай близько 257 млн. т, Бразилія 101 млн. т, ЄС 64 млн. т, Аргентина 51 млн. т та Україна ?? 35,8 млн. т (6-е місце у світі).

Статтю підготував: Семен Драгнєв – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України, для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Виробництво кукурудзи у світі та в Україні. Семен Драгнєв. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 21 серпня 2019 р.

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Розвиток виробництва біометану є результатом політичної волі та надійних, тривалих механізмів фінансової підтримки та інвестиційних субсидій, оскільки в сучасних ринкових умовах біометан не може конкурувати з природним газом. Багато європейських країн вже створили механізми підтримки біометану.

У різних країнах застосовуються різні механізми підтримки розвитку біометанових технологій. Ці механізми діють в різних точках ланцюга створення вартості біометану. Піонерами у цьому напрямку були Німеччина та Швеція. Німеччина активно використовувала з 2000 по 2014 рік стимулювання зеленим тарифом на електроенергію, вироблену з біогазу, додаткові бонуси за збагачення біогазу до якості природного газу та використання енергетичних культур (кукурудзяний силос). Швеція з самого початку стимулювала використання біометану в якості моторного палива. З цією метою використання біометану звільняється від податків на вуглець та енергію. В останні роки виробництво біометану активно розвивається у Франції, Італії, Данії, Великобританії та Нідерландах.

Національні схеми підтримки включають такі заходи, як фіксовані тарифи на вироблений біометан або електроенергію з нього (FIT), інвестиційну підтримку, системи квот або стимулюючу податкову політику. Крім фінансової підтримки, можливі стимулюючі заходи щодо ліцензування та правових аспектів для зменшення ризиків проекту.

Статтю підготував: Юрій Матвеєв – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України, для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Механізми підтримки виробництва та споживання біометану. Юрій Матвеєв. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 15 липня 2019 р.

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Електроенергію, вироблену з біометану, вже сьогодні можливо подавати в мережу за «зеленим» тарифом 0,1239 €/кВт∙год (без ПДВ).

Втім, ідея збагачення біогазу до біометану полягає саме в можливості закачування його в мережу природного газу (ПГ).

Для створення умов використання біометану з мережі ПГ, при комбінованому виробництві електричної та теплової енергії, необхідно створити національний реєстр біометану з можливістю випуску сертифікатів походження на зразок європейських сертифікатів GoO (Guarantee of Origin). В перспективі, за наявності такого сертифікату, можлива віртуальна торгівля біометаном з країнами ЄС.

Після запровадження системи сертифікації біометану, в будь-якому місці, де є мережа ПГ та споживач тепла (наприклад, котельні, ТЕЦ), може бути підключена газова енергетична установка з наміром використовувати біометан.

Статтю підготував: Петро Кучерук – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України, для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Економічні передумови виробництва та використання біометану при виробництві електричної/теплової енергії в Україні. Петро Кучерук. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 05 серпня 2019 р.

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Базовою економічною передумовою розвитку ринку біометану є підвищена ціна на викопні палива, що формується додатковими екологічними податками та акцизами на викопні види палива.

Порівнюючи ціни на стиснений природний газ в різних країнах Європи, можна побачити, що ціна в Україні одна з найменших у світі та знаходиться в нижньому діапазоні цін і складає на сьогодні 5,37 євро-центів/кВт∙год (0,51 €/м³). 

Найвища ціна в Швеції – 13,78 євро-центів/кВт∙год (1,31 €/м³), одному з лідерів з використання стисненого біометану на транспорті.

Нагадаємо, що збагачений біогаз (біометан) може бути замінником різних видів моторних палив: стисненого природного газу (CNG), бензину, дизелю, зрідженого природного газу (LNG), зрідженого нафтового газу (LPG). Установками з подачі стисненого газу можуть бути доукомплектовані як дизельні так і бензинові авто. Багато автовиробників сьогодні вже мають в своїх модельних рядах транспортні засоби на природному газі (CNG). 

Статтю підготував: Петро Кучерук – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України, для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Економічні передумови виробництва та використання біометану як моторного палива в Україні. Петро Кучерук. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 26 липня 2019 р.

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Які три складові вартості товарного біометану?
Які технології дозволяють збагачення біогазу до біометану?
У що вигідніше інвестувати: завод з виробництва біометану чи у класичну біогазову станцію з комбінованим виробництвом електричної/теплової енергії?

У вартості товарного біометану є три основні складові, а саме: а) вартість власне біогазу; б) вартість збагачення біогазу до біометану; в) вартість логістики виробленого біометану.
Власне проект з виробництва біометану буде відрізнятись від проекту виробництва електричної та теплової енергії з біогазу тим, що замість когенераційної установки на «сирому» біогазі буде функціонувати очисна установка, з допомогою якої фізико-хімічні показники такого біогазу приводяться до необхідних для подачі в мережу ПГ або для заправки транспорту. В результаті отримують збагачений біогаз, який прийнято називати біометаном.

Статтю підготував: Петро Кучерук – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України, для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Вартість збагачення біогазу до біометану. Петро Кучерук. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 19 липня 2019 р.

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Для виробництва біометану в Україні, з врахуванням технологічної доцільності, доступності та обсягів, ожна використовувати:

- гній свиней та ВРХ
- курячий послід сільськогосподарських підприємств
- жом цукрових буряків
- рослинні рештки основних сільськогосподарських культур
- спеціально вирощена кукурудза на силос

Для України, загальний оцінений потенціал виробництва метану з розглянутих вище видів побічних продуктів і силосу кукурудзи складає 7,8 млрд нм³ на рік (для 2018 р.), що складає майже 25% від загального обсягу споживання природного газу (для 2018 р.)

Майже половину потенціалу виробництва біогазу можна забезпечити використанням пожнивних решток (солома пшениці та стебла кукурудзи), ще 35% – вирощуванням кукурудзи на силос.

Абсолютним лідером за потенціалом виробництва біогазу є Вінницька область (10% загального потенціалу). Київська, Черкаська і Полтавська область сумарно забезпечують ще майже 25% потенціалу.

Статтю підготував: Петро Кучерук – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України, для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Потенціал виробництва біометану в Україні. Петро Кучерук. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 11  липня 2019 р.

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

На ринку представлено безліч сучасних газових двигунів для автомобілів, важких транспортних засобів, кораблів і поїздів, які можуть працювати на біометані. Більшість виробників автомобілів пропонують моделі, що працюють на стислому метані.

Існує також можливість переобладнати автомобіль з бензиновим двигуном для роботи на газі.

Приблизно 10% виробленого в Європі біометану використовується в якості моторного палива, перш за все в таких країнах, як Швеція, Німеччина, Фінляндія, Швейцарія, Ісландія.

Інші можливості для біометану в умовах України:
▪️Виробництво електроенергії та тепла з біометану (основний напрям використання біометану в Німеччині у 2017 р. – див. рисунок нижче)
▪️Зберігання біометану в мережі природного газу для виробництва електроенергії при піковому навантаженні
▪️Використання біометану в якості моторного палива для комунального транспорту та в сільському господарстві
▪️Заміна природного газу біометаном
▪️Експорт біометану в ЄС

Статтю підготував: Юрій Матвеєв – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України, для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Потенційні ринки споживання біометану в Україні. Юрій Матвеєв. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 05 липня 2019 р.

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.