Європейська біогазова конференція 2024: ключові тези та важливі теми
Європейська біогазова конференція 2024 — флагманська подія Європейського тижня біометану. Вона проходила 23 та 24 жовтня у Брюсселі. Конференція об’єднала цілий ряд зацікавлених сторін та визначила чіткі траєкторії для досягнення амбітних цілей, поставлених сектором. Посприяла цьому співпраця між промисловістю, політиками, дослідниками та громадянським суспільством.
Подія зібрала понад 700 учасників та спікерів, які говорили про останні розробки та потенціал відновлюваних газів в Європі. До неї долучилася й Анна Пастух, експертка з юридичних питань UABIO. Конференція також стала нагодою відзначити видатних людей та проєкти за їхні інновації у сфері енергетичного переходу та відновлюваних джерел енергії.
Загальне з виступів на конференції
Наводимо ключові тези з пресрелізу події від Європейської біогазової асоціації (EBA):
- Для того, щоб cектор біогазу міг зробити внесок в енергетичний перехід, необхідно: чітко визначити переваги біогазу, забезпечити його новими інвестиціями та вдосконаленою нормативно-правовою базою.
- Ключова роль біогазу в енергетичному переході була в центрі уваги під час Європейського тижня біометану.
- Біогазова промисловість — яскравий приклад того, що таке циркулярна економіка, яка об’єднує так багато складових. Саме тому вона може зробити енергетичний перехід реальністю. Проте є й тенденціїї протиставляти рішення одне одному, незважаючи на необхідність впровадження всіх можливих варіантів для декарбонізації економіки.
- Очікується глобальне розширення використання біогазу найближчим часом, а Європа буде лідером з виробництва цих «зелених» газів.
- Біогази можуть відігравати вирішальну роль у переході до нульового балансу, оскільки не все можна зробити за допомогою електроенергії. Однак для подальшого зростання біогазової галузі необхідна: краща координація між політикою у сфері відходів та енергетичною політикою, підтримка нових інвестицій через національні цілі та квоти, а також створення нового попиту в секторах кінцевого споживання.
- ЄС готується до нового законодавчого періоду, де одним з ключових пріоритетів буде впровадження «зеленої» промислової угоди. Вона пом’якшить наслідки зміни клімату та підвищить економічну конкурентоспроможність.
- Цільовий показник виробництва біометану в 35 млрд кубометрів — реалістична мета, що передує цілям декарбонізації до 2030 року.
- Можливість замінити імпорт викопного газу внутрішнім виробництвом біометану вже призвела до того, що деякі країни-члени ЄС включили цілі з виробництва біогазу та біометану в оновлення своїх національних енергетичних та кліматичних планів.
- З розвитком біогазової галузі виробникам доведеться покладатися на ринкові доходи, такі як сертифікати, щоб залишатися конкурентоспроможними порівняно з викопними видами палива.
Ключове з презентації першого дня
Французьке сільське господарство та відновлюваний газ: cимбіотична модель
До кінця 2023 року потужність французького біометану становила 12 ТВт·год/рік, що еквівалентно 2 ядерним реакторам, побудованим за 5 років. Більшість виробничих потужностей належить фермерам: близько 86% або 559 установок. Загальна кількість станом на 2023 рік — 652 установки. Для порівняння, у 2018 році їх було лише 76.
Майбутнє сільського господарства сьогодні. Стійкість, сталість та продовольча безпека
Сільське господарство, енергетична безпека та зміна клімату тісно пов’язані між собою: 30% світової енергії використовується в агропродовольчих системах, що спричиняє 31% загальних викидів парникових газів.
Виробництво відновлюваної енергії та сільськогосподарська діяльність мають взаємовигідний потенціал. Конкуренція/компроміси з іншими видами землекористування/виробництва продуктів харчування сприяють зростанню обсягів відновлюваної енергії без шкоди для продовольчого забезпечення.
Наприкінці сесії було й оскаржено припущення щодо збільшення виробництва біометану з тваринних відходів. Так, мовилося, що масштабування біометану з гною:
- Не скорочення викидів та ILUC (непряма зміна землекористування), а лише їхнє приховування.
- Корми для тварин стають новими енергетичними культурами.
- Заміна залежності від природного газу на залежність від тваринних кормів.
Натомість, серед рекоменацій:
- Скасувати стимули для використання гною як біометанової сировини: вилучити тваринний гній з Додатку IX RED та бонус за викиди -54 CO2екв/т гною.
- Перекласифікувати гній як побічний продукт та переглянути методологію обліку викидів RED.
- Мораторій на будівництво нових або розширення наявних ферм, зокрема з біогазовими та біометановими установками.
Інклюзивний біогаз: із громадами для громад
Для справедливого переходу до кліматичної нейтральності треба повною мірою використовувати “зелені” переваги та можливості. Важливо ґрунтовно розподілити витрати на боротьбу зі зміною клімату та адаптацію до неї.
Біогазові установки дозволяють ефективно використовувати та перерозподіляти поживні речовини. Виробництво біогазу може мати позитивні зовнішні ефекти для навколишніх громад! Уже зараз існує низка перспективних кейсів у багатьох європейських регіонах. Біогаз — ключовий фактор для енергетичного переходу, а будь-які місцеві та регіональні виклики необхідно вирішувати на національному рівні та на рівні ЄС.
Також, під час цієї сесії, низка представників різних компаній розповідали про цікаві технології та власні розробки, як от ефективне виробництво біогазу завдяки оптимізованому змішуванню, мобільні фільтраційні рішення тощо.
Біогаз 4.0: підвищення ефективності за допомогою техно-новинок
Академічні дослідження щодо застосування машинного навчання для виробництва біогазу розпочалися понад 20 років тому. Алгоритми МН, зокрема нейронні мережі, завжди доводили свою ефективність при моделюванні реакцій анаеробного зброджування. Так, можна:
- Прогнозувати вихід біогазу з похибкою менше 8%.
- Виявляти піноутворення за 24 години до його початку.
- Оптимізувати роботу віртуального трубопроводу.
- Визначити найкращі співвідношення для максимізації виходу біогазу.
Мікробіологічний нагляд за біогазовими установками за допомогою ШІ.
У межах цого методу здійснюється профілювання мікробної структури за допомогою методу секвенування на основі ДНК. У такий спосіб, кожен зразок генерує від 10 до 20 000 “зчитувань”. До того ж, використання алгоритмів машинного навчання дозволяє розпізнавати патерни порушень на ранній стадії, що сприяє більш ефективному виробництву біогазу.
Відстеження якості газу для інтеграції біометану в газові мережі.
Подальше впровадження моніторингу якості газу сприятиме декарбонізації газових мереж в Європі та стане ефективним методом для забезпечення правильної тарифікації при закачуванні біогазу. Метод SmartSim вже сьогодні успішно використовується в багатьох європейських країнах (зокрема, Австрії, Данії, Німеччині, Ірландії, Іспанії, Швеції).
На шляху до 2040 року завдяки стійкості та прагматизму
“Націленість на 2040 рік” означає робити все можливе, щоб якнайшвидше використати виявлений потенціал для доповнення до інших ВДЕ. Траєкторія розвитку біометану базується на амбітних виробничих цілях, національних ініціативах, стабільних фінансових і регуляторних механізмах як для виробників, так і для споживачів.
Біометан названо будівельним матеріалом для стійкого переходу. Однак, потенціал його сталого виробництва є предметом дискусій і залишається невирішеним, так:
- Не всі типи сировини для виробництва біогазу/метану однакові.
- Загальний попит на біомасу значно зросте. Будуть існувати межі того, що ми можемо стабільно постачати.
- Досягнення технічного потенціалу також обмежується низкою перешкод.
- Модернізація вимагає роздумів про роль біогенного СО2 та управління ним у повному ланцюжку створення вартості.
- Нещодавній сценарій кліматичної нейтральності Agora, для Німеччини, прогнозує зниження загального попиту на біогази до 2045 року.
Ознайомитися детальніше з презентацією першого дня (23 жовтня)
Ключове з презентації другого дня
Роль біогазів у глобальному енергетичному переході
Відновлювані види палива — основа енергетичного переходу. До 2030 року виробництво біогазу має зрости майже в чотири рази, щоб відповідати показникам NZE.
Біогази можуть відігравати значну роль у декарбонізації транспорту, промисловості та опалення будівель, а також забезпечувати постачання диспетчеризованої відновлюваної електроенергії. Для цього необхідно прискорити розвиток біогазу:
- Налагодження та розширення збору відходів та залишкової сировини, у тому числі від сільського господарства, тваринництва та муніципальних відходів
- Підтримка нових інвестицій через національні цілі та квоти, ведення реєстрів зелених сертифікатів та сприяння закачування в мережу
- Створення нового попиту в секторах кінцевого споживання, що дозволить отримати вуглецеві кредити та використовувати зелені сертифікати.
Біометанові лідери
До 2030 року прогнозується, що інвестиції в біометановий сектор складуть 24,5 млрд євро. За даними EBA, Польща посідає друге місце в Європі за обсягом запланованих інвестицій на загальну суму 3,4 мільярда євро.
Польща: стан біогазу в 2024 році.
Встановлена потужність біогазових електростанцій у Польщі становить близько 305 МВт на понад 400 біогазових станціях. У 2023 році 1,5 ТВт·год електроенергії було вироблено з використанням біогазу, що становить 3,4% від загального обсягу електроенергії з усіх ВДЕ. Прогнозується, що до 2030 року біогаз вироблятиме 3,2 ТВт·год електроенергії (що вдвічі більше, ніж у 2024 році), а до 2040 року — 4,8 ТВт·год електроенергії. Потенціал біомаси, побічних продуктів сільського господарства та відходів оцінюється приблизно в 120-150 млн т корисного біогазу.
Технічний потенціал для виробництва біогазу: приблизно 13-15 млрд куб. м, що дорівнює 8 млрд куб. м біометану. Інвестиційний потенціал за даними звіту Національного центру досліджень і розробок становить близько 3,2 млрд куб. м біометану.
Італія: досвід та перспективи до 2030 року.
Роль біометану до 2030 року в НПЕК 2024:
- Кінцеве використання біометану на рівні 5,1 млрд м3: 4,0 у промисловості та 1,1 у транспортному секторі.
- Для виробництва електроенергії передбачається споживання 1,3 млрд м3 біогазу (що еквівалентно 0,7 млрд м3 біометану).
Італія планує покращити безпеку газопостачання та замінити приблизно 10% споживання природного газу в 2030 році біометаном. Крім того, до 2026 року весь природний газ, що використовується в транспортному секторі, буде замінено біометаном.
Франція: масштабування біометанового сектору.
Виробництво біометану, розпочате в 2011 році, стрімко зросло за останнє десятиліття. У 2022 році вже було досягнуто плану, встановленого на 2023 рік. У 2023 році виробництво ж зросло на 31% порівняно з 2022 роком.
Станом на 30 червня 2024 року:
- 694 біометанові установки.
- 51% з них виробляють менше ніж 15 ГВт⋅год/рік.
- Загальна виробнича потужність: 12,6 ТВт⋅год/рік.
- Виробнича потужність майбутніх установок, що вже підписали контракти: 7,6 ТВт⋅год/рік.
Оскільки вартість виробництва біометану значно перевищує ціну природного газу, розвиток виробництва біогазу потребує державної підтримки.
Біометан через кордони: пояснення щодо торгівлі та закупівель
Політика впровадження біометану повинна враховувати потреби промисловості в зниженні викидів вуглецю. Також потрібно знизити енергетичні податки для біометану та встановити вимоги для його великого промислового використання.
Цінність сертифікатів біометану в Європі.
Конкурентоспроможність біометану завдяки сертифікованим низьким викидам ПГ у транспортному секторі Німеччини, ймовірно, була ключовим фактором попиту та транскордонної торгівлі.
Цінова політика ЄС у сфері вуглецевих викидів охоплює значну частину глобального судноплавства. Це створює можливості для пального, отриманого з біометану, та потенційно з’єднує глобальні ринки біометану.
Можливості для міжнародних обсягів біометану на німецькому ринку.
Мобільність:
- Вищий рівень амбіцій щодо квоти на викиди парникових газів через національне впровадження RED III — квота на викиди буде діяти також після 2030 року.
- Новий попит з боку судноплавної промисловості.
Опалення:
- Вищий попит на біометан з боку комунальних підприємств, починаючи з 2029 року.
- За даними dena (2024), додатковий попит на біометан у 2040 році коливатиметься в межах від 13,4 до 44,6 ТВт⋅год.
Промисловість:
- Впровадження EU-ETS 2 (т. зв. перехід BEHG)
- Зелена угода ЄС та Промисловий план ЄС із впливом на ринок біометану.
Окреслення нових горизонтів: біометан у морському та авіаційному секторах
Стале паливо є ключовим фактором для досягнення цілей щодо викидів парникових газів, встановлених Регламентом ЄС 2023/1805. Хоча спочатку очікувалося, що деякі альтернативні види палива привернуть більше уваги з боку галузі, проблеми з вартістю та часом виходу на ринок спонукають розглядати зріджений природний газ як найбільш економічно ефективне рішення.
Таким чином, що більше буде замовлено суден, що працюють на ЗПГ, то більше шансів, що BioLNG зробить свій внесок у декарбонізацію судноплавства.
Однак деякі операційні та регуляторні питання все ще заважають BioLNG послідовно підтримувати зниження інтенсивності викидів парникових газів у морській індустрії:
- Операційні: як зберегти ланцюг поставок на всьому ланцюгу створення вартості.
- Інфраструктура: прибережні родовища ЗПГ повинні бути визнані ключовими активами для бункерування ЗПГ.
- Регуляторні: відсутність гармонізації правил між державами-членами щодо передачі PoS.
Цільовий план передбачає зменшення вливу газоподібних палив у мережу до 119 млрд м³ до 2040 року.
Роль біометану в морському транспорті:
- 8% пального для транспорту у 2040 році та 16% у 2050 році.
- Європейська комісія прогнозує 19 ТВт·год біометану в морському транспорті у 2030 році.
Ознайомитися детальніше з презентацією другого дня (24 жовтня)
Також ви можете переглянути візуалізовані підсумки всіх обговорень.
Зображення взяті з ресурсу GLEAMLIGHT.
Європейська біогазова конференція 2025 — відбудеться 14-15 жовтня наступного року в самому центрі Брюсселя, музей “Автосвіт” (Autoworld).