Перспективи виробництва та використання біометану в Україні розглянули 01 жовтня в Державному агенстві з енергоефективності та енергозбереження. Учасники обговорення: Голова Агенства Сергій Савчук, Голова Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха, представники Укртрансгаз, виробники біогазу та інші експерти цієї сфери.

Як відомо, у країнах ЄС виробництво біометану швидко розвивається: із 80 млн м³ у 2011 р. до близько 2 млрд м³ у 2017 році. Станом на 2018 р. в ЄС нараховується вже близько 540 установок, що генерують таке паливо. За прогнозом European Biogas Association, у 2030 р. виробництво біометану сягне 18 млрд м³ у рік.

Потенціал генерації біометану в Україні становить щонайменше 7,8 млрд м³ у рік або 25% від поточного споживання газу (за даними НАК «Нафтогаз України – Naftogaz» у 2018 р. було спожито 32,3 млрд м³ газу всіма категоріями). Під час наради проаналізували різні напрями застосування біометану, спираючись на європейську практику, зокрема:

  • виробництво електроенергії в періоди максимального навантаження енергосистеми, що дозволяє зменшити потребу в балансуючих потужностях;
  • біометан як моторне паливо для виробників агропродукції, громадського транспорту, вантажних та легкових автомобілів;
  • заміщення газу біометаном;
  • експорт біометану в ЄС.

Також під час наради обговорили можливі механізми розвитку сфери виробництва біометану в Україні.

Презентація “Умови розвитку ринку біометану в Україні” Георгія Гелетухи – голови правління Біоенергетичної асоціації України, вересень 2019:

Як відомо, в ЄС діють різні стимули. Наприклад, у Франції виробник має право продавати біометан постачальнику газу за гарантованою ціною протягом 15 років. Водночас, споживачі біометану звільняються від податку на споживання газу та нафтопродуктів.

У результаті домовилися детально опрацювати найбільш ефективні інструменти підтримки генерації біометану та необхідні законодавчі зміни для подання у вигляді законопроекту до Міністерство енергетики та захисту довкілля України.