8 грудня 2022 року асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» та агенція UCABevent провели ХIV Міжнародну конференцію «Ведення агробізнесу в Україні» (DoAgro22), в межах якої представники влади та бізнесу розглянули майбутні перспективи аграрного сектору України. Конференція традиційно об’єднала представників влади та агробізнесу задля підбиття підсумків і визначення основних викликів 2022 року, котрий через повномасштабну війну став справжнім випробуванням для сільгоспвиробників. 

Георгій Гелетуха на DoAgro22

Про особливості та виклики галузі біоенергетики під час конференції DoAgro22 розповів голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха.

Біоенергетика – це крок до енергонезалежності.

Георгій ГЕЛЕТУХА

Згідно з останніми дослідженнями Біоенергетичної асоціації України, енергетичний потенціал біомаси України (24,87 млн т н.е.) становить 29% від загального постачання первинної енергії (86,36 млн т н.е в 2020 р.), що практично дорівнює річному імпорту природного газу в країну. Тобто, біоенергетика – це крок до енергонезалежності.

Від рівня 2020 року вартість природного газу зросла принаймні у 10 разів. Ціна зернових культур зросла у середньому з 200 до 300 $/тонну (у 1,5 рази). Маркетингова ситуація змінилась радикально не на користь України: на дохід від продажу зернових аграрії зможуть тепер купити у 7 разів менше природного газу.

Водночас “вирощувати” енергію тепер так само вигідно, як і продукти харчування.

Біометанова галузь відкриває великі можливості співпраці аграріїв та енергетиків.

“Техніко-економічне обґрунтування виробництва біометану з відходів сільського господарства при продуктивності 10 млн м3 біометану/ рік демонструє, що собівартість виробництва біометану знаходиться в діапазоні 630-660 євро/1000 м3. У разі ринкової ціни біометану 900 євро/1000 м3 внутрішня норма рентабельності (IRR) проєктів буде в діапазоні 25-28% і такі проєкти є цікавими для інвесторів”, – переконаний Георгій Гелетуха.

Георгій Гелетуха на DoAgro22

Переваги біометану як повного аналога природного газу в Україні

  • Біометан абсолютно готовий для закачування в газову мережу вже сьогодні, не потрібні інвестиції у модернізацію газових мереж, система яких в нашій державі гарно розвинена, і газового обладнання.
  • Україна може запропонувати найдешевшу сировину для виробництва біометану. 
  • Біометанові заводи, окрім біометану, генерують дигестат, який може стати основним органічним добривом необхідним для відродження українських ґрунтів.
  • На сьогодні це найдешевший із можливих відновлюваних газів.
  • ЄС прийняли амбітні плани з виробництва біометану (REPowerEU): 35 млрд м3/рік в 2030 р.  Україна потенційно може забезпечити до 30% цієї потреби. 

Завантажити презентацію експерта