Газифікація: технології та місце в майбутній енергосистемі
Серед різних технологій відновлюваної енергетики газифікація виявилася перспективним рішенням, що пропонує універсальний підхід до перетворення органічних матеріалів на чисту енергію.
Для платформи SAF ми підготували огляд на звіт від Європейської біогазової асоціації (ЕВА), який докладно розповідає про технологію газифікації біомаси та відходів у Європі.
Зважаючи на обсяг звіту, ми розділимо його огляд на дві частини. Публікуємо першу, згодом на сайті зʼявиться наступна, де буде детальніше про синтез-газ, заводи з газифікації в Європі та економічні аспекти газифікації біомаси та відходів.
Головне
Згідно з доповіддю EBA в Європі наразі працює близько 141 установки з газифікації біомаси та відходів. Ще 54 проєкти перебувають у стадії розробки. Німеччина лідирує з 61 установкою, у той час як Франція, Фінляндія та Італія також нарощують свої потужності.

75% сировини, що використовується для газифікації, походить із лісових та сільськогосподарських залишків. На частку відходів припадає близько 7%, тоді як решта установок використовують змішані джерела сировини.
Потенціал газифікації в Європі є значним: за оцінками, до 2040 року виробничі потужності становитимуть 37 млрд кубометрів, це 33% від загального потенціалу виробництва біометану (111 млрд куб. м). Відповідно газифікація є критично важливим компонентом у диверсифікації та розширенні виробництва біометану в регіоні.
Так, Європа може уникнути 536 млн тонн викидів CO2 щорічно, забезпечити відновлюваною енергією 100 мільйонів європейських домогосподарств впродовж року або заправляти 2 мільйони вантажівок СПГ щорічно.
Газифікація в майбутній енергосистемі
Газифікація — це термохімічний процес, який перетворює органічні матеріали, такі як сільськогосподарські відходи, побічні продукти лісового господарства, деревні відходи та органічну фракцію твердих побутових відходів або тверде відновлюване паливо (ТПВ) на синтез-газ (суміш водню, монооксиду вуглецю та інших вуглеводнів).
Таке гнучке рішення спрямоване на вирішення кількох проблем одночасно. Агенції з дослідження ринку повідомляють, що до 2032 року обсяг світового ринку газифікації біомаси сягне 204,03 млрд євро, а середньорічний темп приросту (CAGR) становитиме 7,6% протягом прогнозованого періоду 2023-2032 років. Ця технологія готова до значного зростання і впровадження в різних секторах. Однак для комерційного успіху необхідне подальше скорочення капітальних та операційних витрат.
Широкому впровадженню газифікації в енергетичному майбутньому перешкоджає низка обмежень. Основною проблемою є конкуренція за землекористування та сезонне коливання у постачанні сировини.
Читайте повний матеріал із розділом про технології газифікації біомаси на платформі SAF.
Нагадаємо, що UABIO є партнером платформи сталого агробізнесу SAF.
SAF — це комунікаційний майданчик, який об’єднує стейкхолдерів у галузі агробізнесу та спрямований на встановлення потужних зв’язків між гравцями ринку та запровадження сталих підходів у сільському господарстві. Для цієї платформи наша команда готує перевірену фахову інформацію щодо сектору біоенергетики.