Дорожня карта REPowerEU, представлена Європейською Комісією, прагне забезпечити повну енергетичну незалежність ЄС від росії.

Так, Біоенергетична асоціація України сподівається, що такий важливий крок також прискорить експорт біометану з України в ЄС. Наші колеги з Європейської біогазової асоціації (ЕВА) теж підтримують дорожню карту REPowerEU як важливий крок до енергетичної незалежності та розширення використання відновлюваного газу.

REPowerEU: повна відмова ЄС від російських енергоносіїв

Заміщення природного газу

Очікується, що до 2030 року ЄС зможе замістити до 100 млрд кубометрів природного газу. Це означає зниження попиту на 40-50 млрд кубометрів до 2027 року.

Водночас очікується, що до 2028 року потужності LNG зростуть приблизно на 200 млрд кубометрів, що в п’ять разів більше, ніж нинішній імпорт російського газу до ЄС.

Не варто забувати й про біометан, окреслена перспектива якого в ЄС до 2030 року за планом RePowerEU становить 35 млрд м3/рік. Ба більше, Україна також нарощує свої потужності з виробництва біометану. Уже цього року, за умови запуску всіх запланованих установок, Україна зможе виробляти понад 100 млн кубометрів біометану на рік.

Скоординована та поетапна відмова

Комісія працюватиме з державами-членами, щоб забезпечити поступову і добре скоординовану в усьому ЄС поетапну відмову від імпорту російських енергоносіїв. До кінця цього року буде запропоновано підготувати національні плани, в яких буде викладено, як вони сприятимуть поетапному припиненню імпорту російського газу, атомної енергії та нафти.

Так, примітно, що вже наприкінці цього місяця в Будапешті також відбудеться біогазовий саміт. На ньому низка представників влади, бізнесу, асоціацій та інших зацікавлених сторін обговорять потенціал біогазу та біометану в енергетичному переході ЄС.

Процес відмови

Нові контракти з постачальниками російського газу (трубопровідного та LNG) не будуть укладені, а наявні спотові контракти будуть припинені до кінця 2025 року. Це гарантує, що вже до кінця цього року ЄС скоротить на третину поставки російського газу, що залишилися. Комісія також запропонує припинити весь імпорт російського газу, що залишився, до кінця 2027 року.

Відповідно до Дорожньої карти, Комісія також запропонує нові заходи для боротьби з російським тіньовим флотом, що транспортує нафту. Щодо атомної галузі, пропозиції, які будуть представлені наступного місяця, міститимуть заходи щодо російського імпорту збагаченого урану.

Зроблені кроки

Вжиті на сьогодні заходи вже дозволили скоротити обсяги імпорту російського газу з 150 млрд кубометрів у 2021 році до 52 млрд кубометрів у 2024 році, а частка імпорту російського газу знизилася з 45% до 19%.

Весь імпорт російського вугілля був заборонений санкціями; імпорт нафти скоротився з 27% на початку 2022 року до 3% зараз. У атомній енергетиці держави-члени, які все ще використовують реактори ВВЕР російського проєктування (розробки), досягли прогресу в заміні російського атомного палива на паливо інших виробників.


Цей крок вкотре демонструє необхідність розвитку для ЄС саме місцевої відновлюваної енергетики, включно з виробництвом біогазу та біометану. Україна, як держава з найбільшим потенціалом виробництва біометану в Європі, цілком зможе до 2050 року забезпечити до 20% потреб ЄС у біометані.