Саме у Данії виробляють найкраще обладнання, що працює на агробіомасі; тут представлена велика кількість об’єктів з різноманітними технологічними рішеннями і параметрами. У межах платформи SAF експерти UABIO вже підготували актуальний матеріал про передумови такого успіху, підходи до запровадження технологій, сьогодення і плани Данії.

Серед ключових заходів: децентралізований підхід у вирішенні питань теплопостачання, високі податки на викопне паливо та імпортовані енергоресурси сприяли розвитку відновлюваної енергетики в Данії. Заборона відкритого спалювання соломи на полях спричинила переорієнтацію і швидкий розвиток енергетичного використання соломи.

Важливі факти

  • У 2019 р. загальне постачання енергії з біопалив та відходів у Данії досягло 4986 тис. т н.е., що склало 31% від всіх джерел енергії, тоді як у 1990 р. воно становило 1140 тис. т н.е. та відповідно 7%.
  • Споживання твердих біопалив в енергетичних цілях у Данії зросло з близько 40 ПДж у 1990 році до 157 ПДж у 2018 році. При цьому солома, відходи та дрова були основними твердими біопаливами до 2000 р. Нині ж найбільше використовуються деревні гранули. Але солома все одно забезпечує значні обсяги виробництва енергії. У 2018 р. споживання енергії, виробленої з соломи, склало 17,6 ПДж, що відповідає 1,6 млн т/рік.
  • У 2018 році тверді біопалива забезпечували 64% від загального споживання відновлюваної енергії Данії. При цьому деревна складала 48%, біорозкладні відходи – 9% та солома – 7%.
  • Із 2013 по 2019 рр. загальне виробництво соломи у Данії у середньому становило близько 5,5 млн т на рік. При цьому орієнтовно 40% соломи залишається у полі, 33% застосовується у тваринництві та 27% використовується у енергетичному секторі.

Джерело: Стаття “Досвід використання агробіомаси у Данії”: https://saf.org.ua/news/1274/.


Нагадаємо, що UABIO є партнером платформи сталого агробізнесу SAF від Європейського банку реконструкції та розвитку.