Електрична енергія з біомаси використовується для забезпечення потреб споживачів в електроенергії.

Електрична енергія з біомаси переважно виробляється на ТЕЦ, ТЕС та біогазових комлексах.


Стан ринку

Станом на 2018 рік в Україні як сировину для виробництва електричної енергії з біомаси використовували переважно  деревну біомасу (тріска, деревні відходи, дрова), а також агровідходи (солома, лушпиння соняшника) та відходи тваринництва (гній, послід). 

Частка електричної енергії з біомаси в Україні склала близько 2,2% від усієї відновлюваної електричної енергії та близько 2% від загального кінцевого енергоспоживання країни у 2018 році. 

Ринком збуту електроенергії з біомаси, виробленої на ТЕС, є оптовий ринок електричної енергії. Тобто весь обсяг виробленої електроенергії з біомаси, за винятком власних потреб ТЕС, зобов’язане закуповувати державне підприємство «Енергоринок».


Потенціал ринку

Близько 25% використаних біопалив у 2020-2050 роках йтиме  на виробництво електричної енергії з твердих біопалив та біогазу. Кількість енергії, яка буде вироблена при цьому, зростатиме з 1 млн т н.е. у 2020 році до 5,4 млн т н.е у 2050 році.

Cтруктура використання біопалив в Україні до 2050 року (за видами отриманого енергоносія). Прогноз UABIO


Тарифи на електричну енергію з біомаси

В Україні існує два стимулюючих механізми для виробників електричної енергії з біомаси та біогазу:

  • “зелений” тариф
    Тариф можна отримати виробникам електричної енергії з біомаси чи біогазу. Тариф встановлюється до 2030 року і гарантований державою.
  • система аукціонів
    Проєкти з виробництва електричної енергії з біомаси та біогазу беруть участь в аукціонах за власним бажанням. На аукціоні проєкт отримує тариф на електричну енергію від держави на 20 років. Це означає, що держава зобов’язується купувати електричну енергію в обсязі (Вт) і ціні (євроцентів/кВт•год), яка визначена на аукціоні, протягом 20 років після аукціону.

В Україні тарифи на електричну енергію з біомаси регламентуються такими документами:

Необхідно запровадити конкурентну модель стимулювання виробництва електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. 

Позиція UABIO

Пропозиції UABIO щодо розвитку сектору виробництва електричної енергії з біомаси в Україні

Виробництво електроенергії з біомаси має бути інвестиційно привабливим. Для цього потрібно:

  • Підвищити рівень річних квот підтримки для біоенергетичних проєктів мінімум до 200 МВт, що привабить інвесторів.
  • Продовжити строк дії «зеленого» тарифу для біомаси та біогазу до 2035 року, що дозволить залучити інвестиції тим проєктам, що перебувають у стадії розробки.