Георгій Гелетуха: Україні не варто зволікати з виробництвом біометану
Колонка голови правління Біоенергетичної асоціації України Георгія Гелетухи для онлайн-медіа Green Deal на тему “Чому Україна має якнайшвидше приступити до виробництва біометану?”. Ключові питання:
- Виробництво біометану у ЄС.
- Потенціал виробництва біометану в Україні.
- Техніко-економічне обґрунтування виробництва біометану.
- Закон України щодо розвитку біометану.
- Перспективи виробництва біометану в Україні.
Які переваги біометану для України?
- Один із найбільших у світі потенціалів аграрної сировини для виробництва біометану.
- Відсутність витрат на модернізацію обладнання (газові пальники, двигуни, турбіни).
- Виробництво якісних органічних добрив і відродження родючості українських ґрунтів.
- Розвинена газорозподільна мережа і потужна газотранспортна система. Транспортування біометану наявними газовими мережами.
- Декарбонізація енергетики та економіки.
- Біометан є найдешевшим серед потенційних відновлюваних газів. Біометан за ціною 700 $/1000 м3 втричі дешевший, ніж зелений водень за ціною 6-7 $/кг.
Плани ЄС
До 2050 року біометан може покрити до 30-40% потреб ЄС у природному газі (понад 100 млрд м3 CH4/рік).
Потенціал України
Потенціал виробництва біогазу/біометану в Україні для технології зброджування оцінюється в 9,7 млрд кубометрів метану/рік. Це близько 1/3 всього споживання природного газу в Україні і практично дорівнює річному імпорту природного газу в країну. У 2050 році загальний потенціал виробництва біометану може зрости до 17 млрд м3/рік.
Рентабельність
Собіварність виробництва біометану коливається в діапазоні 630-660 євро/1000 м3. У разі ринкової ціни біометану 900 євро/1000 м3 внутрішня норма рентабельності (IRR) проєктів буде в діапазоні 23-28%. Це цікаво для інвесторів.
Перспективи
Виробництво біометану в Україні до 1 млрд м3/рік у 2030 році і до 4,5 млрд м3/рік у 2050 році. На перших етапах розвитку біометанової галузі в Україні найбільш ймовірним сценарієм розвитку є експорт переважної кількості виробленого біометану в країни ЄС, де на нього вже сформувалися стійкий попит і преміальна ціна.
Джерело: Колонка голови правління Біоенергетичної асоціації України Георгія Гелетухи “Чому Україна має якнайшвидше приступити до виробництва біометану?”: https://bit.ly/326NpVI.