Як Австрія відмовиться від природного газу?
Обіцяли розповідати вам про досвід відмови від імпортних енергоресурсів та розвитку ВДЕ у прогресивних країнах — тож, поговоримо про Австрію.
Зберігайте цікавий і вичерпний лонгрід від наших експертів.
Зобов’язання
Уряд Австрії прагне досягти вуглецевої нейтральності країни не пізніше 2040 року.
Країна поставила за мету забезпечити виробництво 100% відновлюваної електроенергії до 2030 року.
Уряд заявив про плани до 2035 року відмовитися від систем опалення на нафті та вугіллі, а до 2025 року – обмежити використання природного газу для опалення нових будинків.
Що вже втілено?
У 2018 році вже 77% електроенергії надходило з відновлюваних джерел. Як і в багатьох країнах, декарбонізація виробництва теплової енергії та транспортного сектору поки є складною проблемою. При цьому зростання питомих викидів парникових газів в Австрії з 2014 року значною мірою зумовлене збільшенням кінцевого споживання енергії в будівлях і транспорті.
Розвиток ВДЕ
Австрія є однією з світових лідерів у сфері відновлюваної енергетики. У 2018 році відновлювані джерела енергії покривали майже 30% ЗППЕ. Частка відновлюваних джерел у загальному кінцевому споживанні становила 32%, а частка у виробництві електроенергії – 77%.
У постачанні відновлюваної енергії в Австрії домінують біоенергетика та гідроенергетика. У 2018 році біоенергетика становила 17% ЗППЕ, на гідроенергетику припадало 10% ЗППЕ, а вітрова та сонячна енергетика разом сягнули 2,5%. Австрія також виробляє біогаз, на який припадає близько 3% ЗППЕ.
Залежність від імпорту газу
Австрія дуже залежить від імпорту енергії, незважаючи на великі гідро- та біоенергетичні ресурси.
Середній рівень самозабезпечення енергетичними ресурсами за останнє десятиліття становив 36%, з постійною тенденцією росту частки ВДЕ.
Загальне постачання первинної енергії становило 32,8 млн т н.е. у 2018 році, з яких близько двох третин забезпечувалося викопним паливом, а решта – ВДЕ.
Загальне кінцеве споживання палива у 2018 році становило 27,6 млн т н.е., з яких на нафту припадало 40%, електроенергію – 20%, природний газ – 18%, на біоенергетику та відходи – 14%. Як видно з діаграми, природний газ є другим за величиною джерелом енергії в Австрії, він забезпечує 22% ЗППЕ і 18% загального кінцевого споживання (2018 р.). Природний газ також є другим за величиною паливом у виробництві електроенергії – 15% від загального виробництва.
За обсягом споживання природного газу лідером є промисловість, наступним є сектор виробництва теплової та електричної енергії, на третьому місці – житловий сектор. Внутрішній видобуток природного газу в Австрії скоротився за останнє десятиліття, і більшість поставок газу здійснюється за рахунок імпорту. Країна приділяє увагу питанню диверсифікації імпорту та збереження доступу до сховищ газу важливі задля безпеки постачання.
Австрія є основним транзитним маршрутом для європейських поставок газу, і її роль як торгового центру з великими сховищами газу в Баумгартені значно зросла з 2011 року.
Газ відіграватиме важливу роль у енергетичному переході Австрії, оскільки країна прагне інтегрувати газовий та електроенергетичний сектори і «озеленити» газ шляхом його заміни на біометан і водень.
Розвиток відновлюваних газів
Довгострокове бачення Австрії полягає в тому, щоб забезпечити споживання відновлюваного газу власного виробництва. Відновлюваний газ і водень будуть закачуватися в газову мережу замість того, щоб споживатися на місці виробництва (наявна ситуація з використанням біогазу).
Також планується дедалі більше подавати біометану безпосередньо в газову систему. Використання наявної газової мережі для біогазу, біометану та водню допоможе оптимально інтегрувати ВДЕ в сектор електроенергетики та дозволить пом’якшити часову різницю між виробництвом електроенергії з відновлюваних джерел та її споживанням.
Для підтримки довгострокового скоординованого планування та в контексті розробки Національної водневої стратегії, розробляється «Австрійська біогазова карта», на яку буде нанесено потенційні виробничі майданчики для полегшення їхнього підключення до газової мережі.
Крім того, розробляється Карта «Електроенергія у газ» (P2G), де буде визначено найкращі місця для будівництва установок з виробництва «зеленого» водню.
Схеми підтримки
- З метою надання податкових пільг для виробників водню та біогазу, а також для створення правової визначеності для інвесторів і розблокування необхідних інвестиції, було внесено зміни до закону Австрії «Про оподаткування природного газу» (в межах податкової реформи у 2020 році).
- В Австрії електроенергія з відновлюваних джерел підтримується переважно за допомогою «зеленого» тарифу.
- За рахунок субсидій підтримується будівництво фотоелектричних установок на будівлях, а також малих або середніх ГЕС.
- Електроенергії з відновлюваних джерел надається доступ до мережі відповідно до загального законодавства в секторі енергетики та за недискримінаційними принципами.
- Опалення та охолодження з використанням ВДЕ підтримується за допомогою різних схем стимулювання як на рівні країни, так і на рівні окремих федеральних земель. Основною схемою на федеральному рівні є «національне сприяння довкіллю».
- Для ВДЕ на транспорті застосовується система квот.
- Інвестиційні гранти на переобладнання транспортних засобів або придбання електромобілів доступні в межах екологічної рекламної програми мобільності.
- Австрія підтримує впровадження ВДЕ також за допомогою фінансування численних інноваційних пілотних проєктів, спрямованих на розвиток ключових сфер. Ці проєкти передбачають будівництво сонячних фотоелектричних станцій з системами акумулювання енергії, використання ВДЕ для опалення та охолодження, проєкти з розвитку сталої мобільності, виробництво біогазу та водню з відновлюваних джерел.
Більше на цю тему читайте в Аналітичній записці UABIO № 28 “Десять кроків України для відмови від російського природного газу“