Георгій Гелетуха: Україна має шанси стати європейським лідером із виробництва біометану
Голова правління UABIO Георгій Гелетуха розповів виданню Mind.UA про головні перепони на шляху до становлення ринку біометану в Україні. А саме блокування експорту українського біометану до країн ЄС і недостатня політична воля для інтенсивного розвитку сектору.
Чому біометанова галузь є стратегічною?
Потенційно вітчизняна біометанова галузь може забезпечити до 20% потреб Євросоюзу. Розвиток напряму передбачає залучення інвестицій в аграрний сектор; створення нових робочих місць; збільшення податкових надходжень; а також зростання експортної валютної виручки.
Які переваги біометану?
- Не потрібні інвестиції у модернізацію газорозподільних чи газотранспортних систем, а також газового обладнання;
- Практично в кожній точці території можна знайти газову трубу, у яку можливо подати вироблений біометан;
- Біометанові заводи генерують також дігестат (залишок виробництва), який може стати основним органічним добривом для відродження українських ґрунтів;
- Біометан створює додаткове джерело газу, який транспортуватиме українська ГТС у разі припинення транзиту російського газу.
В Україні у 2023 році має запрацює пʼять біометанових заводів. Перший із них потужністю 3 млн м3 у квітні відкрила компанія «Галс-Агро» в Чернігівській області.
Також Україна має найбільшу в Європі площу сільськогосподарських земель і відповідно один із найкращих у світі потенціалів аграрної сировини для виробництва біометану — він сягає 21,8 млрд м3 на рік.
Запропонований Біоенергетичною асоціацією України сценарій розвитку виробництва біометану в Україні до 2050 року (млрд куб. м)
Чому це перспективно?
- Біометан, отриманий з аграрних відходів, готовий для закачування в газову мережу.
- Експорт (фізичний і віртуальний) може здійснюватися через наявну розгалужену газотранспортну систему.
- Зараз біометн вигідно виробляти тільки для експорту.
- На нього є величезний попит у країнах ЄС.
- Це найдешевший із можливих відновлюваних газів (розразунки дивіться у статті).
- Експорт біометану в межах 0,4% від споживання природного газу, який ніяк не вплине на енергетичну безпеку України.
Матеріал “Україна має шанси стати європейським лідером із виробництва біометану” доступний за посиланням: https://bit.ly/42d9Wdt.