Біоенергетика в Україні до 2030 року: аналіз Національного плану дій з відновлюваної енергетики вже доступний на SAF
13 серпня був ухвалений дуже важливий документ — Національний план дій з відновлюваної енергетики на період до 2030 року. Для платформи SAF наш експерт Семен Драгнєв підготував матеріал із детальним аналізом положень документа, які визначають роль і місце біоенергетики.
За цим документом, частка відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у валовому кінцевому споживанні енергії у 2030 році становитиме 27%:
- у системах теплопостачання та холодопостачання – 33%;
- у виробництві електроенергії – 29%;
- у транспортному секторі – 17%.
Щоб досягти таких показників, План передбачає імплементацію 38 заходів, структурних за такими цілями:
- Розвиток ВДЕ у виробництві електричної енергії | Фінансування: 12,6 млрд доларів США, з яких на розвиток генерувальних потужностей з ВДЕ на основі використання біомаси та біогазу: 1681 млн доларів США);
- Розвиток ВДЕ в системах теплопостачання та холодопостачання | Фінансування: 6,7 млрд доларів США, з яких на розвиток теплогенерувальних потужностей з ВДЕ 3419 млн доларів США.
- Збільшення обсягів використання енергоносіїв, отриманих з ВДЕ, у транспортному секторі | Фінансування: 1,25 млрд доларів США, з яких на використання в транспортному секторі біоетанолу – 450 млн доларів США, біодизельного палива – 19 млн доларів США, біометану – 2 млн доларів США.
- Нормативно-правове та організаційне забезпечення розвитку ВДЕ.
Як бачимо, галузь біоенергетики в Україні має значний потенціал для розвитку, займаючи важливе місце в досягненні цілей Нацплану. Це обумовлено особливостями клімату, перспективою аграрного сектору й наявністю необхідної робочої сили. Отож, розглянемо цілі розвитку біоенергетики в Нацплані дій з ВДЕ до 2030 р. за напрямами: виробництво теплової енергії, виробництво електричної енергії та використання біопалив у транспортному секторі.
Теплова енергія
Наразі біоенергетика найбільше серед інших ВДЕ використовується в системах теплопостачання та холодопостачання. Частка теплової енергії з біомаси в Україні становить близько 98% усієї відновлюваної теплової енергії (2797 тис. тонн нафтового еквівалента (т н.е.) у 2020 р.).
До 2030 року планується, що в структурі споживання відновлюваної енергії в секторі теплопостачання та холодопостачання внесок біомаси становитиме 5749 тис. т н.е./рік, а біогазу – 235 тис. т н.е./рік за загального валового кінцевого споживанні енергії з ВДЕ 7400 тис. т н.е./рік. Таким чином, частка біомаси разом із біогазом становитиме у 2030 році майже 81% у цьому секторі від усіх ВДЕ.
Збільшення обсягів виробництва відновлюваної теплової енергії пов’язано, у першу чергу, з розвитком біоенергетики. Значний потенціал цього сектору:
- тверда біомаса — 35,3 млн. т н.е. на рік;
- біогаз — 1,6 млн. т н.е. на рік.
Водночас потрібно створювати умови задля забезпечення об’єктів теплоенергетики паливом.
Електроенергія
Встановлена електрична потужність біомасових та біогазових об’єктів електроенергетики на початок 2024 р. становила 319 МВт (без урахування тих, що розташовані на тимчасово окупованих територіях).
На початку 2024 року в Україні діяло:
- 68 біогазових установок загальною електричною потужністю 135 МВт;
- 24 біомасові об’єкти електроенергетики загальною електричною потужністю 178 МВт, які працюють за “зеленим” тарифом.
Потенційні напрями збільшення частки ВДЕ в електроенергетиці:
- використання біоенергетики на теплоелектростанціях та теплоелектроцентралях, шляхом їх переобладнання.
- використання біометану на новій високоманевреній генерації або теплоелектроцентралях та когенераційних установках, які використовують природний газ.
В Україні шляхом будівництва та введення в експлуатацію нових потужностей біогенерації виробництво електричної енергії з біомаси може бути збільшено до 3850 ГВт⋅год у 2030 році (загальною потужністю близько 876 МВт).
Транспортний сектор
У 2020 році валове кінцеве споживання енергії з ВДЕ у транспортному секторі становило 95 тис. тонн нафтового еквівалента (148 тис. тонн нафтового еквівалента з урахуванням мультиплікаторів згідно з Директивою 2009/28/ЄС). З них 51,1 тис. т н.е. — біоетанол/етилтретбутиловий ефір, вироблений з біоетанолу.
З метою розвитку рідких біопалив у сфері транспорту Верховна Рада України внесла зміни до деяких законів щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту:
- встановлення обов’язкової частки рідкого біопалива (квот) в загальному річному обсязі продажу бензину (5 об’ємних відсотків);
- впровадження обліку та контролю вмісту біокомпонентів у бензинах;
- встановлення відповідальності (штрафів) за недотримання квот;
- введення вимог щодо дотримання критеріїв сталості для біопалива в галузі транспорту..
До 2030 року планується, що частка енергії з відновлюваних джерел у валовому кінцевому споживанні енергії в транспортному секторі становитиме не менше 17%, що в перерахунку на натуральні величини складає 830 тис. т н.е. (табл. 3).
Із них споживання рідкого біопалива (біоетанол, біодизель) забезпечить 420 тис. т н.е., зокрема: біоетанол з харчових і кормових культур – 398 тис. т н.е., біоетанол з відходів, залишків (ІІ покоління) – 10 тис. т н.е., біодизель з відходів, залишків (ІІ покоління) – 12 тис. т н.е. Крім цього споживання біометану з відходів, залишків (ІІ покоління) становитиме 0,5 тис. т н.е.
Біометан
Треба відзначити, що значна увага в Нацплані приділена біометану. Його можуть використовувати для прямого заміщення природного газу під час виробництва теплової та електричної енергії. У транспортному секторі біометан може бути замінником різних видів моторних палив: стисненого природного газу (CNG), бензину, дизелю, зрідженого природного газу (LNG), зрідженого нафтового газу (LPG).
Виробництво біометану методом збагачення біогазу дасть змогу:
- подавати його в газову мережу,
- транспортувати та виробляти з нього електричну і теплову енергію у місцях, де є гарантоване споживання теплової енергії,
- сприятиме імпорту біометану до країн Європейського Союзу.
Планом Європейської Комісії з відмови від споживання російського викопного палива до 2030 року поставлена ціль виробляти 35 млрд. куб. метрів біометану на рік. Україна потенційно може забезпечити до 20% цієї потреби. Сумарний енергетичний потенціал виробництва біогазу/біометану в Україні оцінюється у 21,8 млрд. куб. метрів на рік (18,7 млн. т н.е. на рік).
Читайте повний матеріал на платформі SAF.
Нагадаємо, що UABIO є партнером платформи сталого агробізнесу SAF.
SAF – це комунікаційний майданчик, який об’єднує стейкхолдерів у галузі агробізнесу та спрямований на встановлення потужних зв’язків між гравцями ринку та запровадження сталих підходів у сільському господарстві. Для цієї платформи наша команда готує перевірену фахову інформацію щодо сектору біоенергетики.