Біометановий сектор у Франції: особливості та розвиток
Французький ринок біометану зростає й залишається одним з найдинамічніших у Європі. Його розвиток відбувається на тлі змін: еволюція норм і правил, технологічний прогрес, збільшення кількості учасників у всьому ланцюжку створення вартості, зростання цін на газ і вартості біометану. Слід не забувати й про нинішню кліматичну ситуацію та геополітичні потрясіння, які регулярно змінюють національну стратегію. Тож, розглянемо стан французького біометану за останні роки.
Різниця між виробництвом біогазу та біометану
У 2011 році у Франції був введений в експлуатацію перший об’єкт для закачування біометану в газову мережу. До цього часу біогаз, вироблений шляхом метанізації зброджуваних органічних речовин (фермерських відходів, залишків сільськогосподарських культур, побутових відходів тощо), можна було використовувати лише для виробництва теплової та електричної енергії (когенерація). Однак прогрес у методах очищення дозволив закачувати його в газові мережі. Власне, після очищення — тобто відокремлення вуглекислого газу — біогаз, який тепер став біометаном, можна ароматизувати та закачувати в газопроводи.
Отже, склад біометану ідентичний до складу природного газу. Він — ідеальний замінник для декарбонізації секторів, які використовують цей газ. Це важливий важіль для реагування на сучасні виклики зміни клімату.
Цілі Франції щодо закачування біометану
- Закон «Про енергетичний перехід для зеленого зростання» (LTECV) встановив за мету, до 2030 року, збільшити частку відновлюваних газів у споживанні природного газу у Франції до 10%.
- Довгостроковий енергетичний план (PPE) встановлює цільовий показник закачування біометану 7-10% до 2030 року.
- PPE також встановлює ціль щодо закачування біометану від 14 до 22 ТВт•год до 2028 року.
У нинішніх умовах сектор метанізації прагне значного підвищення цих показників.
Сектор біометану у Франції в 2022 році
Щорічний звіт про відновлювані гази, підготовлений компаніями Teréga, GRDF, GRTgaz, SPEGNN та Синдикатом відновлюваних джерел енергії (SER), містить повний огляд сектору відновлюваного газу, що стрімко розвивається.
Станом на 31 грудня 2022 року у Франції налічувалося 1705 установок з виробництва біогазу. З них 514 установок (тобто 30%) переробляли його у вигляді біометану для закачування в мережу. Наприкінці 2020 таких установок було всього 214. Величезна кількість проєктів зараз на стадії розгляду, а галузь готова до їх індустріалізації.
Однак ця динаміка може вирівнятися протягом наступних років, оскільки значна частина проєктів, особливо в аграрному секторі, вже побудована. Процес введення в експлуатацію нових проєктів вимагатиме проходження низки технічних, економічних та регуляторних етапів, які потребують часу. Наразі від початку розробки техніко-економічного обґрунтування для підключення метанізаційної установки до введення об’єкта в експлуатацію проходить в середньому три роки.
Інструменти, що прискорили розвиток ринку біометану
- Переіндексація регульованого закупівельного тарифу з урахуванням інфляції:
Оголошена наприкінці 2022 року Міністром з питань енергетичного переходу, зміна тарифу також враховує погодинну вартість робочої сили та індекс виробничих цін.
- Підтримка виробництва біометану шляхом проведення тендерів:
Наприкінці 2022 року державні зацікавлені сторони вирішили оголосити тендери на виробництво біогазу. Перший транш був на 500 ГВт•год, за ціною, яку виробники вважали занадто низькою. Після цього розпочався новий раунд тендерів.
- Сертифікати на виробництво біогазу:
Держава хоче зобов’язати французьких постачальників енергії постачати біометаном частину своїх клієнтів. Цей біометан надаватиме їм сертифікати, які підтверджуватимуть, що вони виконують свої зобов’язання, незалежно від того, чи виробляють вони його самі, чи купують у сторонніх виробників. Домовленість, яка все ще обговорюється, допоможе розподілити роботу з розвитку галузі між державою, виробниками та постачальниками енергії.
- BPA (Договір купівлі-продажу біометану):
Ці позабіржові контракти можна вільно укладати безпосередньо між виробником та споживачем біометану. Таке спрощення процесу має на меті прискорити розвиток місцевої екосистеми.
Роль газових операторів у розвитку біометану
Перша роль газових операторів полягає в тому, щоб гарантувати право на закачування для будь-якого виробника біометану, розташованого поблизу мережі. Після виконання певних технічних та економічних умов оператори повинні вжити необхідних заходів для забезпечення доступу до своєї інфраструктури.
Teréga, один з газових операторів Франції, за підтримки всіх газових операторів, розташованих поблизу виробничих приміщень, здійснює зонування підключення: ця спільна ініціатива дозволяє визначити оптимальний спосіб приєднання до мережі всіх виробників, які хочуть закачувати свій біометан протягом найближчих років. Це спрямовано на створення найкращих можливих умов для розвитку мережі за найнижчих витрат. Після ухвалення картографії, оператори зможуть проконсультуватися з Комісією з регулювання енергетики та зацікавленими сторонами, які бажають мати частку в цих проєктах, а потім отримати інвестиційне фінансування, побудувати, експлуатувати та обслуговувати нові електростанції.
Забезпечення безперебійного розміщення в мережі — частина місії операторів. Так, вони підтримують створення енергії та робочих місць, одночасно гарантуючи стійкість власного бізнесу. Вони також допомагають зміцнити енергетичний суверенітет країни. У Франції у 2022 році було закачано 7 ТВт•год біометану, що становить 10% від колишнього імпорту російського газу. За весь рік ці 7 ТВт•год покрили лише 2% споживання, але в серпні 2022 року був пік у 10% зеленого газу, що протікає через мережу на південному заході країни.
Джерело: Teréga