За оцінками UABIO три наявні біометанові заводи в Україні в 2025 році вироблятимуть 17 млн м3 біометану. До них також цьогоріч можуть доєднатися ще 5 установок, що доведе виробництво до 100 млн м3 на рік.

На YouTube каналі “Суспільне Чернігів” вийшов матеріал про біометан за участі Олега Рябова, заступника гендиректора агрохолдингу “Галс Агро”, та Георгія Гелетухи, голови правління UABIO.

Відео від “Суспільне Чернігів”

Олег Рябов розповів про функціональні особливості біометанового заводу та поділився своїми думками щодо іноземних інвестицій у цю галузь в Україні. Георгій Гелетуха навів статистичні дані щодо перспектив та можливостей українського біометану.

Перший український біометановий завод

Установку було побудовано в 2017 році з метою переробки відходів виробництва цукру.

Процес виробництва біометану

Нині приймальний резервуар завантажується гноєм ВРХ, сепарованим гноєм свиней із підприємств компанії “Галс Агро”. Сировина перемішується до однорідної маси та підігрівається задля ефективнішого бродіння. Біогаз збирається в загальний колектор та згодом осушується. Далі сухий газ подається на активоване вугілля для фільтрації сірки.

Ділянка доочистки біогазу до якості біометану теж заповнена активованим вугіллям, але спеціальним, який фільтрує вже леткі органічні сполуки. Якість вхідного біогазу контролюється датчиками.

“Якщо хоча б один із параметрів не відповідатиме вимогам виробника обладнання — біогаз не піде на очистку. Вимоги до якості вхідного біогазу дуже суворі. Те саме стосується вихідного біометану: за умови, що він не відповідатиме встановленим показникам, біогаз буде щоразу проходити повторну доочистку”, — пояснює Олег Рябов.

Дигестат та електроенергія

Тверда та рідка фракції дигестату, побічний продукт виробництва біометану, повертається назад у ґрунти як цінне органічне добриво.

“Тут застосовано принцип циркулярної економіки, що дозволяє агрохолдингу економити на мінеральних добривах. Звісно є деякі обмеження: не завжди можна вивезти добриво на поле, через погані погодні умови. Тоді воно тимчасово зберігається в сховищах”, — додає заступник генерального директора.

Потужність чотирьох заводів “Галс Агро” становить 14,7 МВт електроенергії. У 2024 році компанія згенерувала 80 млн кВт•год електроенергії — для порівняння, це річне споживання 30-35 тис. домогосподарств або 70 тис. громадян

Державна підтримка біометану

“Природний газ коштує близько 500 євро за тисячу кубометрів, а біометан 900. У нас немає якогось стимулювання, тому цю різницю в Україні ніхто не покриває”, — стверджує Георгій Гелетуха.

За словами Олега Рябова, єдиний шлях зараз зробити виробництво біометану окупним в Україні — експорт до ЄС. Там діє зелена премія за економію викидів СО2. Нині в Україні такого механізму немає, через брак зацікавлених споживачів у використанні відновлюваного джерела.

Бар’єри

  1. Довгий процес підключення до газових мереж: 6-9 місяців.
  2. Відсутність єдиного державного органу, який би координував галузь.
  3. Відсутність економічної складової —зеленої премії.

Перспективи

“До 2050 року Україна може реально освоїти весь потенціал і вироблятиме понад 20 млрд кубометрів біометану. Тоді Україна зможе закривати до 20% потреб ЄС у біометані”, — підкреслює голова правління UABIO.

“Із 2015 року ми говоримо про великий потенціал України для виробництва біогазу. На відміну від сонячної та вітрової генерації, у біогазовій індустрії не було жодного закордонного інвестора. Отож, коли ми говоримо про біометан, ми маємо зробити для потенційних закордонних інвесторів умови кращі, аніж ті, що в країнах, де вони вже інвестують”, — заявив Олег Рябов.