На ютуб-каналі суспільно-політичної медіаплатформи InterVizor вийшов випуск про біоенергетику із головою правління UABIO Георгієм Гелетухою.

Експерт розповів про біометан та інші відновлювані аналоги природного газу, переваги української ГРМ та ГТС, а також актуалізував тему твердої біомаси. Спікер поділився думками про оперативне заміщення природного газу твердою біомасою та навів приклади країн для України у розвитку котелень на біомасі та сектору біогазу й біометану.

Випуск із Георгієм Гелетухою

Декілька тез із виступу

Голова правління вважає, що біометан — це стратегічний ресурс, який допоможе Україні та ЄС досягнути кліматичної нейтральності до 2050 року.

“Для досягнення ЄС кліматичної нейтральності, потрібно буде замінювати природний газ у газопроводах. Є декілька варіантів: біометан, зелений водень та синтетичний відновлюваний метан. Зараз найбільш поширений біометан, бо він найближче до комерційного використання. Інші — це середньострокова перспектива”.

“Україна має унікальні можливості. Ми найбільша аграрна країна Європи. У нас найбільше видів відходів, які є сировиною для виробництва біогазу. До того ж, у нас дуже розвинена ГРМ та ГТС. Відповідно ми маємо дуже хороші конкуренті переваги, порівнюючи з іншими потенційними виробниками біометану”.

Георгій Гелетуха зазначає, що жодних технічних проблем із закачуванням біометану немає, адже більшість мереж в Україні якраз розподільні.

“Це ті ж мережі, з яких біометан піде до найближчого споживача. Не потрібно переналаштовувати котельню, якісь пальники котельні, або газопоршневі машини — все, що працювало на природному газі, точно так само буде працювати на біометані“.

На ютуб-каналі суспільно-політичної медіаплатформи InterVizor вийшов випуск про біоенергетику із головою правління UABIO Георгієм Гелетухою.

Не все має вирішувати біометан. Давайте візьмемо тверду біомасу: у нас є деревні відходи, відходи рослинництва. Можемо виростити спеціальні енергетичні рослини. Уся така тверда біомаса чудово спалюється в спеціалізованих котлах. З отриманої теплової енергії вже можна забезпечувати теплом. Зараз це значно дешевше, ніж біометан.

Для швидкого заміщення природного газу саме в Україні, експерт рекомендує придивитися до твердої біомаси, зняти всі бар’єри, які заважають цьому розвитку, і будувати масово котельні для спалювання твердої біомаси. Так, Україна вивільнить природний газ для промисловості та виробництва електроенергії.

Литва для нас, як приклад країни, яка була в 1992 році така ж, як і ми. Вони просто раніше потрапили під російський політичний вплив та завищення ціни на газ. Тоді вони запустили в себе програму переходу з систем централізованого теплопостачання на біомасу. Щодо біогазу та біометану, то серед країн-прикладів: Німеччина (кількість заводів), Франція (темпи зростання), Данія (заміщення біометаном 40% газового споживання), Швеція та Фінляндія (використання на транспорті)”.