Тенденції розвитку біоенергетики в країнах світу
Тверда біомаса продовжує домінувати як вид біомаси, що використовується для виробництва енергії в усіх країнах, але її рівень стабілізується. Рідкі біопалива та біогаз/біометан зростають!
Для платформи SAF ми підготували огляд на основі звіту, де висвітлюють роль біоенергетики в енергетичному балансі країн-членів Міжнародного енергетичного агентства до 2022 року. У підсумковому звіті представлено порівняльний огляд результатів для різних країн. Ділимося основними тезами з нього.
Частки різних видів палив
Нафта відіграє значну і відносно стабільну роль у всіх країнах, особливо у зв’язку з її використанням на транспорті. У багатьох країнах, особливо в Європі та Північній Америці, триває тенденція до скорочення споживання вугілля.
У період з 2014 по 2021 рік у більшості країн спостерігалося зростання використання природного газу. Вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року і пов’язані з ним контрзаходи зі скорочення імпорту російського газу та нафти призвели до стрибка цін на природний газ і суттєвого скорочення використання природного газу в Європі.

Найвищі частки відновлюваної енергії (>30%) у загальному енергопостачанні у 2022 році досягнуті в Норвегії, Швеції, Бразилії, Новій Зеландії, Данії, Фінляндії та Австрії. У Бразилії, Фінляндії, Данії та Швеції це відбувається переважно завдяки біоенергетиці.
Енергетична безпека
На відміну від викопних видів палива, для біоенергетичних обʼєктів загальна чиста залежність від імпорту становить від 0 до 20% для більшості країн, і основне виробництво відбувається з внутрішніх ресурсів.
У країнах зі значним рівнем розвитку біоенергетики, наприклад, Австрії, Бразилії, Данії, Фінляндії та Швеції, біоенергетика мала значний внесок в енергетичну безпеку, зменшивши їхню залежність від імпорту викопних видів палива.
У 2022 році загальна залежність Європейського Союзу від імпорту викопного палива становила 82%. Це робить енергопостачання та економіку Європи дуже вразливими. Виробництво біоенергетичних носіїв в ЄС фактично перебуває на тому ж рівні, що і сукупний видобуток сирої нафти, природного газу та вугілля в ЄС.

Потенціал біоенергетики у різних країнах
Кожна країна має специфічні характеристики, що впливають на її потенціал для розвитку біоенергетики та інших відновлюваних джерел енергії. Особливо важливими є розмір країни та щільність населення, а також топографія, кліматичні умови та розподіл землекористування.
Країни з низькою щільністю населення, як правило, мають більший потенціал внутрішніх ресурсів біомаси, у той час як країни з високою щільністю населення та/або розвиненою промисловістю, як правило, значно більше покладаються на імпорт.
Читайте повний матеріал із розділом про роль біоенергетики у різних секторах енергетики на платформі SAF.
Нагадаємо, що UABIO є партнером платформи сталого агробізнесу SAF.
SAF – це комунікаційний майданчик, який об’єднує стейкхолдерів у галузі агробізнесу та спрямований на встановлення потужних зв’язків між гравцями ринку та запровадження сталих підходів у сільському господарстві. Для цієї платформи наша команда готує перевірену фахову інформацію щодо сектору біоенергетики.