Круглий стіл із питань виробництва та використання біометану як моторного палива в Україні: матеріали події та тези спікерів
27 березня 2025 року, експерти, представники влади та інші стейкхолдери обговорили майбутнє біометану як моторного палива в Україні, виклики перед галуззю та перспективи.
Нижче ви можете ознайомитися з відеозаписом та презентаціями. Також ділимося думками учасників події.
Відеозапис із таймінгом
Привітання
Андрій Жупанин, народний депутат України: “Бачимо, що інтерес до українського біометану зростає. Я можу сказати, що наш Комітет і більшість депутатів Верховної Ради — союзники біометану. Ми це неодноразово доводили з прийняттям низки відповідних законів. Верховна Рада залишається послідовною в цих питаннях. Створення та розвиток біометанової галузі є важливою перспективою для нашої економіки. Тому союзників у вас доволі багато. Дуже радий, що сфера розвивається, що бачимо й експорт, і великий інтерес наявних аграрних компаній до переходу на виробництво біометану. Дуже хочеться, щоб український бізнес ще активніше долучився до цього розвитку, аби Україна закріпили за собою частину європейського ринку”.

Тези спікерів та презентації
Використання біометану як моторного палива у світі. Розвиток виробництва біометану в Україні | Георгій Гелетуха

“72% викидів СО2 на транспорті це дорожній транспорт, 11% судноплавство, 9,3% авіація. Тому якщо ми хочемо декарбонізувати транспорт, спочатку треба взятися за дорожній транспорт”.
“Декарбонізувати транспорт прийдеться, якщо серйозно ставитися до проблеми глобального потепління. Біометан, у свою чергу, має найвищий потенціал декарбонізації транспортного сектору згідно з оцінкою ЕВА. У 2023 році 23% біометану в ЄС вже використовувалося як моторне паливо для транспорту. В Італії, Швеції, Фінляндії та Естонії майже весь біометан використовується як транспортне паливо”.
“Де в Україні може використовуватися біометан у середньостроковій перспективі? У виробництві й споживанні bio-CNG та bio-LNG як моторного палива для автомобільного транспорту, маневреній електрогенерації та використання в промисловості (сектори СВАМ). Серед можливих інструментів державної політики щодо біометану на транспорті: розвиток внутрішньої СТВ, зростання ціни на викиди ПГ, квоти для підприємців на викиди ПГ, цілі щодо біометану (також на транспорті), розроблення стратегії і дорожньої карти розвитку біометану в Україні та інших рушійних інструментів для розвитку цього напряму в Україні”.
Дізнавайтеся більше в презентації Георгія Гелетухи
Виробництво та логістика біометану як моторного палива, технічні та економічні аспекти | Володимир Крамар

“Навіть використання просто природного газу вже дає певні як економічні та технічні переваги, так і переваги декарбонізації”.
“У кожного виду палива є свої переваги та недоліки. Уже розроблені моделі розміщення балонів із газом як у легкових, так і у вантажних автомобілях. LNG займає менше місця, ніж CNG. Логістика для bio-CNG може бути в трьох варіантах: 1) подача через газову мережу; 2) власний газопровід; 3) за неможливості скористатися газопроводом, перевезення bio-CNG з материнської станції до дочірньої. Bio-LNG же логістично подається в одному варіанті: шляхом перевезення зрідженого палива на заправну станцію. Якщо ми перевозимо LNG при вищій температурі — у нас має бути й вищий тиск”.
“Також для CNG та bio-CNG є декілька типів заправних станції: “швидкі”, “повільні” та комбіновані. LNG заправки можуть відпускати газ у вигляді як LNG, так і CNG”.
Дізнавайтеся більше в презентації Володимира Крамара
Можливості та потенціал споживання біометану в аграрному секторі України | Семен Драгнєв

“Нині майже 61% всіх палив та енергій в сільсокому господарстві — це нафтопродукти. Однак, за останні 30 років споживання нафтопродуктів у сільському господарстві України скоротилося майже у шість разів”.
“Є предумови, для того щоб впроваджувати газові палива вже зараз у сільському господарстві. Спочатку це може бути й викопний газ, із перспективою переведення на відновлювані аналоги. Військові дії суттєво вплинули на АПК України: було знищено понад 18 тис тракторів. У 2022-2023 роках сума втрат сільськгосптехніки склала 5,8 млрд доларів”.
“Загальні викиди парникових газів у 2021 році у сільському господарстві склали 58,4 млн тонн СО2-екв, тобто 14% усіх викидів по країні. Використання навіть природного газу дозволяє скоротити ці викиди, а біометан взагалі може допомогти піти в мінус за ними”.
Дізнавайтеся більше в презентації Семена Драгнєва
Європейське регулювання та політика. Регуляторні та політичні бар’єри для використання біометану в транспортному секторі в Україні | Анна Пастух.

“Ми, аналізуючи законодавство ЄС, можемо щось запозичити й для нашого законодавства в подальшій роботі”.
Підтримка виробництва біогазу/біометану:
- Прямі субсидії.
- Ринкові стимули.
- Непряма підтримка виробництва.
“Швеція — один з лідерів із виробництва біометану. У них досить потужна система підтримки та чіткі цілі по скороченню викидів. Діє спеціальна програма до 40% покриття інвестицій у виробництво біометану та запроваджують податкові пільги. Застосовують публічні закупівлі, задля зацікавленості до використання біометану в муніципальному та регіональному транспорті”.
Крім Швеції, експертка розібрала ситуацію по використанню біометану на транспорті в інших країнах: Італії, Німеччині та Фінляндії.
“Бар’єри в Україні: відсутність стратегічних документів та законодавства; відсутність національних цілей та зобов’язань; відсутність внутрішньої СТВ; податок на СО2 для установок, що виробляють біометан; невизначеність та необовязковість технічних стандартів; відсутність податкових пільг та інших видів підтримки”.
Дізнавайтеся більше в презентації Анни Пастух
Круглий стіл організований у межах проєкту «Розроблення бізнес-моделі виробництва біометану в Україні», що виконується у програмі «Innovate Ukraine – підтримка енергетичного відновлення України» консорціумом компаній Великої Британії (MDY Legal, Rika Biofuel Developments LTD) та України (Біоенергетична асоціація України, компанія Regenerative Agro, НТЦ «Біомаса»). Програма фінансується фондом UK International Development та організована Посольством Великої Британії в Україні.