Якщо Україна вийде на 20% європейського ринку біометану, ми станемо основним постачальником в ЄС
Про це під час інтервʼю DW розповів Георгій Гелетуха, доповнивши що ця ситуація схожа до того, як росія була основним постачальником природного газу. Тепер біометан витісняє природний газ, а з ним і агресора.
На YouTube каналі “DW Українською” вийшов цікавий випуск про український біометан, у якому компанії-виробники та експерти поділилися актуальними думками
Зокрема:
- Олег Рябов, керівник напряму відновлюваної енергетики агрохолдингу “Галс Агро”.
- Сергій Кравчук, генеральний директор агрохолдингу “Галс Агро”.
- Володимир Івахів, керівник проєктів ВДЕ групи компаній Vitagro.
- Георгій Гелетуха, голова правління UABIO.
Відео від “DW Українською”
Галс Агро
“Це ринок власників сировини. Сировини, яку не можна возити на далекі відстані, тому треба робити локальне виробництво біометану. Його вже або подавати в мережу, або зріджувати для експорту”, — Олег Рябов.
Також представники компанії розповіли про виробництво біогазу та його збагачення до біометану. Поділилися планами щодо експорту продукції та спогадами про початок експлуатації заводу під час повномасштабного вторгнення.


“Було дуже важко, але ми були цілеспрямовані. Розуміли, що зупинятися не можна, бо втратиш і колектив, і позиції, і людей. На щастя, людей не втратили — всі спеціалісти залишилися в нас. Так, було важко, навіть зараз згадувати не дуже хочеться про це”, — Сергій Кравчук.
“Галс Агро” ще в 2018 почала виробляти біогаз. Уже на базі наявних потужностей було встановлено доочисний модуль для збагачення виробленого біогазу до біометану. Нині компанія накопичує всю продукцію в підземних газових сховищах та планує розпочати експорт біометану за кордон найближчим часом.


Vitagro
Компанія стала першим експортером біометану з України ще в лютому цього року. Тоді перша партія була відправлена через Словаччину до Німеччини.
“Цей досвід тестових поставок, як зі сторони нашої компанії, так зі сторони ще одного виробника, — це сьогодні база для погодження з ЄС про приєднання України до так званої Union Database (UDB)”, —Володимир Івахів.
Представник Vitagro наголошує, що нині Україна перебуває на фінальній стадії з ЄС, аби стати учасником цієї важливої системи. Так, з’явиться можливість для українських виробників на рівні з компаніями ЄС передавати свої сертифікати в цій базі даних.
Також Володимир Івахів наводить деякі труднощі в експорті біометану, як-от необхідність для українського виробника додатково виконувати функції трейдера.


UABIO
“Ринок біометану — це дефіцитний ринок: пропозиція менша ніж попит. Сам попит був створений, по суті, політиками ЄС та їхнім прагненням до вуглецевої нейтральногості до 2050 року”, — Георгій Гелетуха.

Експерт наголошує, що до 2050 року ЄС потрібно буде замістити сотні мільярдів кубометрів природного газу відновлюваним аналогом. Голова правління UABIO підкреслює, що це й є особливістю дефіцитного ринку, адже всю вироблену продукцію з радістю куплять.
“У 2050 році, коли в Європі почнуть повністю відмовлятися від природного газу, Україна зможе забезпечити 20% біометану від загальних потреб ЄС. Це приблизно та частка, яку зараз має росія на ринку природного газу”.