Споживання органічних добрив в Україні
Кількість
10,67 млн тонн органічних добрив було внесено під урожай основних сільськогосподарських культур у 2018 році за даними Держстату України.
Види
- Відходи життєдіяльності тварин (гній та послід) — це понад 90% внесених добрив за масою.
- Органічні добрива природного походження — різні види мулів, сапропелі, торф та продукти з нього (переважно гумати) — не перевищують 1% за масою. Проте за часткою активних поживних компонентів їх вага є очевидно більшою, оскільки такі добрива є більш концентрованими, у порівнянні з гноївкою.
- Категорія «Інші види» сягає близько 8%.
Правила внесення добрив в Україні
- Без попередньої обробки вносити в ґрунти можна фактично лише нативну форму пожнивних решток (солома, стебла тощо) та гній/канигу.
- Допускається внесення продуктів та побічних продуктів рослинного походження на добрива (наприклад, борошно зі шроту олійних культур, шкаралупа какао-бобів, солодові ростки,тощо), а також барду та екстракту барди (за винятком амонієвої барди).
Проте тут є певні обмеження. Про них читайте у повному матеріалі на SAF.
Способи обробки більшості інших видів органічних матеріалів, як тваринного, так і рослинного походження, а також стічних вод та їх осадів, перед їх внесенням в ґрунти як органічного добрива чи покращувача ґрунту, передбачають:
- компостування,
- анаеробне зброджування (виробництво біогазу),
- екстракцію тощо.
Технологія анаеробного зброджування (виробництва біогазу) є одним з найбільш раціональних способів біоконверсії різних типів органічних матеріалів, зокрема сільськогосподарського походження.
У повному матеріалі на SAF, читайте більше про:
- структуру та особливості звітності щодо використання органічних добрив;
- правила та обмеження внесення органічних добрив;
- порівняння розрахункових обсягів утворення гною та посліду на сільськогосподарських підприємствах на основі наявного поголів’я тварин (за оцінками експертів UABIO).
Статтю підготував: Петро Кучерук – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.
Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.