Органічне добриво як ланка рециклінгу поживних речовин
Чому легендарні українські ґрунти втрачають свій потенціал та чому біогазові установки можуть змінити це?
З огляду на те, що Україна — аграрна держава, збереження родючості ґрунтів, покращення їх структури, протидія їх виснаженню і хімічному забрудненню та ефективне використання органічних матеріалів є вкрай актуальним. Розвинений агропромисловий сектор економіки України з великою часткою сільськогосподарських земель потребує значних обсягів добрив.
Почнемо з того, що органічне добриво — це добриво, що складається переважно з вуглецевих матеріалів рослинного та/чи тваринного походження.
Серед найбільш поширених видів:
- всі види гною та посліду;
- пожнивні рештки;
- сидерати (так звані «зелені» добрива — рослини, які вирощують для покращення структури ґрунту).
Дигестати (матеріал, який утворюється в біогазових установках) також є органічними добривами і можуть містити усі перераховані види органічних матеріалів в перетвореному вигляді.
Які переваги внесення дигестату?
Знижує потенціал ерозії ґрунту та підвищує його продуктивність за рахунок збільшення вмісту органічної речовини у ґрунті та покращення родючих властивостей. Фактично дигестат замінює промислові мінеральні добрива.
Рециклінг, або повернення, органічних матеріалів в ґрунт, у більшості випадків, є найкращим екологічним підходом, що дає змогу замикати колообіги природних поживних речовин та вуглецю.
Органічні матеріали є:
- цінним джерелом основних поживних речовин, які мають важливе значення для росту рослин, а значить — сталого виробництва продукції рослинництва.
- є цінним джерелом органічних речовин, що сприяють водонасиченню ґрунтів, полегшують механічну обробку та стійкість ґрунту до ерозії тощо.
Проте повернення органічного матеріалу в землю повинне бути контрольованим з точки зору як агротехнічного ефекту (врахування типу та стану ґрунту, культури, що вирощується тощо), так і екологічного ефекту (не повинне призводити до погіршення санітарно-епідеміологічного стану, забруднення ґрунтів та ґрунтових вод тощо).
Читайте повну новину на платформі SAF. Більше про:
- що саме негативно впливає на родючість ґрунтів та які є проблеми;
- рециклінг;
- технології попередньої обробки органічних матеріалів, зокрема анаеробного зброджування;
- особливості використання дигестату.
- умови та сценарії збільшення надходження органічних добрив в ґрунт.
Статтю підготував: Петро Кучерук – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.
Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.