Георгій Гелетуха про зміни, які необхідні сектору централізованого теплопостачання — проєкт KeepWarm
Централізоване теплопостачання — найбільш нереформований сектор енергетики у порівнянні з електрикою, газом, відновлюваними тощо. Держава кинула його напризволяще, — таку позицію висловив голова правління UABIO Георгій Гелетуха під час обговорення пропозицій до національного плану дій з модернізації централізованого теплопостачання.
Онлайн-дискусія відбулася під час третього вебінару проєкту KeepWarm, що був організований українським партнером проекту KeepWarm ТОВ КТ-Енергія 23 липня.
Основні аргументи:
- Україна витрачає на теплопостачання понад половину загального споживання енергії. Тобто сектор, який споживає найбільше енергії, у нас найменш реформований та врегульований.
- Нам терміново потрібна комплексна стратегія розвитку систем теплопостачання. Єдиний державний документ — Концепція реалізації державної політики у сфері теплопостачання обсягом 7 сторінок, із яких половина — критика наявного стану.
- Потрібно реформувати законодавство. Ми не маємо терміна «ефективні системи централізованого теплопостачання», який є в європейських нормативних документах. У багатьох країнах запроваджений принцип зонування, за яким на певних територіях є тільки централізоване теплопостачання. Це можливо запровадити винятково через законодавство.
- Потрібна взаємодія стратегій різних рівнів: державної та місцевих. Кожне місто має мати власну схему теплопостачання відповідно до прогнозованих цільових показників держави: частки централізованого теплопостачання, частки відновлюваних, частки когенерації, допустимих теплових втрат тощо.
- Потрібно створити управлінську структуру, в якій кожен розуміє, що робить. У схемах теплопостачання має з’явитися політичний блок: куди рухається ця система, на чому вона буде працювати через 10 років; він має доповнювати технічну складову.
- На сьогодні системи централізованого теплопостачання програють індивідуальним системам. За однакових цін на газ тариф завжди буде більшим у великих систем, де є адміністративна складова та теплові втрати. Якщо ми продовжуємо використовувати природний газ як основне паливо, і за однакової ціни на газ для ТЕК та населення, ці системи приречені.
- Конкурувати з індивідуальними системами можна тільки за умови суттєво нижчого тарифу: на 20-30%. На газу це зробити неможливо. Ми маємо розглядати інші види палива: біомасу, побутові відходи, скидне тепло. Залучати комбіновані схеми, які є більш ефективними, ніж котел, наприклад, когенерацію, теплові насоси.
- Ми маємо залучити європейський досвід. За сучасних умов котельні на біомасі доєднатися до мережі практично неможливо без згоди комунального підприємства, яке, у свою чергу, має конфлікт інтересів. Треба змінювати правила підключення. Вже є європейська Директива RED II, яка має чіткий перелік ситуацій, коли котельня не може бути підключена. Це «зелена» лінія підключення незалежних джерел до мереж.
Більше про проєкт Keep Warm читайте на сайті