“Контракти на різницю” — у чому суть нового механізму продажу електроенергії з ВДЕ та перспективи його застосування
Спільна стаття голови правління UABIO Георгія Гелетухи та експерта UABIO Володимира Крамара для Економічної правди.
- Що це за механізм?
- Як він працюватиме?
- Що його впровадження дасть виробникам електроенергії з біомаси і біогазу?
- Яких законодавчих змін та додаткових заходів потребує його запуск?
Сутність механізму
Новий законопроєкт має надати право виробникам електроенергії з альтернативних джерел енергії “виходити з балансуючої групи гарантованого покупця та вільно продавати електричну енергію на ринку з можливістю отримання компенсації у вигляді різниці між встановленим “зеленим” тарифом або аукціонною ціною та ринковою ціною, що не нижче, ніж ціна на ринку “на добу наперед”.
Головні переваги нового механізму
- Дозволить зменшити залежність виробників електроенергії з ВДЕ від проблем з виплатами Гарантованого покупця за “зеленим” тарифом та аукціонною ціною підтримки.
- Сприятиме розвитку конкуренції на ринку електроенергії.
- Сприятиме розвитку ринку двосторонніх договорів між виробниками електроенергії з ВДЕ та споживачами, що в перспективі створить передумови для переходу до довгострокових договорів на зразок корпоративних контрактів на закупівлю е/е з ВДЕ (Corporate PPAs), як механізму підтримки, альтернативному “зеленим” тарифам та аукціонам підтримки.
Щоправда, реалізація цього механізму накладає певні додаткові вимоги на виробників з ВДЕ. Які саме? Читайте у повному матеріалі.
Прогнозуємо інтерес саме біоенергетичних проєктів до цього механізму, враховуючи стабільний характер їх генерації.
Важливе питання, яке при цьому виникає, хто і як надаватиме виробникам відновлюваної е/е “гарантії походження”, які будуть необхідні під час продажу такої е/е по прямим договорам і для повноцінного запуску цього механізму. Питання видачі таких гарантій поки не врегульоване…