Голова правління UABIO Георгій Гелетуха та провідний експерт UABIO Юрій Матвєєв взяли участь у VI Українському газовому форумі.

Акцентуємо увагу, що біометан – це майже на 100%, метан, що утворюється або шляхом збагачення біогазу, або шляхом газифікації твердої біомаси. Збагачений біометан не відрізняється від природного газу, тому його можна транспортувати та використовувати таким же чином. Біометан має переваги природного газу, залишаючись при цьому вуглецево нейтральним. Більше дізнавайтеся за посиланням.

Ключові думки наших експертів

Юрій Матвєєв:

За даними проєкту REGATRACE біометан виробляється у 18 країнах. Половина обсягів — у Німеччині, значна частка у Сполученому Королівстві, а також Нідерландах, Данії, Швеції та Франції. Шляхи кінцевого використання залежать від законодавства та видів підтримки, запроваджених у державі. Найбільш ефективна схема підтримки (відповідно до опитування в межах проєкту) — фіксований тариф на газ або електроенергію. Крім того, варто розглядати премію  до тарифу; сертифікати/квоти/зобов’язання; податкові пільги, інвестиційну підтримку.

На сьогодні європейський ринок біометану ще не сформований, проте спроби його гармонізації вже є досить успішними. Зокрема в ЄС функціонує реєстр відновлюваних газів ERGAR. Його роль — зв’язок між реєстрами виробництва і споживання біометану у різних країнах через єдиний інтерфейс. Цей реєстр замінює дво- і тристоронні договори та стимулює створення нових реєстрів. Ми сподіваємося, що такий реєстр буде створений і в Україні.

Георгій Гелетуха:

В Україні ми оцінюємо потенціал виробництва біогазу/біометану на рівні 7,8 млрд м3 метану (СН4) в рік, а це близько 25% споживання природного газу в Україні. Собівартість біометану в Україні різна. За нашими оцінками, мінімальна вартість становить близько 300 євро, максимальна може сягнути понад 1000 євро. Основне, від чого це залежить, — сировина — дешева чи дорога. Щодо підтримки цього напряму, то, на нашу думку, найоптимальнішим є запровадження «зеленого» тарифу на виробництво електроенергії з біометану. 

Саме тому Біоенергетична асоціація спільно з Держенергоефективності розробила законопроєкт, який містить визначення терміну «біометан», передбачає «зелений» тариф на електроенергію з біометану на рівні з тим, який ухвалений для біогазу, а також започаткує створення державного реєстру для обліку виробництва і споживання біометану.

Відеозапис виступів експертив UABIO

Презентації експертів


Дякуємо організаторам форуму, зокрема голові конференції Леоніду Уніговському, а також модератору панельної дискусії ІV “Завдання та проблеми процесу декарбонізації” Олександру Домбровському