competition vs monopoly

 Стаття про те, які передумови необхідні для зниження вартості тепла та покращення якості послуг для споживачів, вийшла в аналітичному виданні “Житлово-комунальне господарство України”.

Досвід розвинених європейських країн свідчить, що одним з ефективних шляхів забезпечення розвитку та підвищення ефективності систем теплопостачання є запровадження конкурентних відносин у цій сфері.

На даний час у централізованому теплопостачанні України переважна більшість виробників та постачальників теплової енергії (надалі — ТЕ) належать до комунальної або державної власності. Причому часто ці організації поєднують діяльність із виробництва, транспортування та постачання ТЕ і є монополістами в централізованому теплопостачанні на певній території протягом багатьох десятиліть. Більшість із них використовують як паливо — природний газ, що наразі є найдорожчим з енергоносіїв.

Саме на паливну складову, основу якої становить природний газ, з липня 2016 року припадає 84% тарифу на теплову енергію для населення.

Читати статтю “Конкуренція проти монополії” повністю

Автори:

Домбровський О.Г., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.
Савчук С.Д., голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.
Гелетуха Г.Г., голова Біоенергетичної асоціації України.
Корсакайте Д., керівник Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні».
Крамар В.Г., завідувач відділу Науково-технічного центру «Біомаса».