UABIO звертається до Комітету ВРУ з питань енергетики та ЖКП, Міністерства енергетики України, Офісу Президента України, НКРЕКП та Оператора ГТС України для вирішення цього питання. Так, експорт можливий вже цього місяця.

Попри війну, біометанова галузь в Україні розвивається, проте є суттєві перепони. Наша команда проаналізувала виклики й пропонує розглянути пропозиції щодо підтримки біометану в Україні у листі до відповідних посадових осіб.

Завантажити повний текст листа UABIO № 656 

Ми постійно на звʼязку з нашими членами, компаніями Галс Агро та Vitagro Group, чиї біометанові заводи наразі закачують біометан в підземні газові сховища з метою накопичення мінімальних обсягів, що необхідні для формування та експорту партій біометану.

Питання, яке стримує експорт, — виконання вимоги Кодексу ГТС щодо якості газу, що може бути прийнятий в газову мережу, в частині досягнення вищої теплоти згоряння 10,06 кВт⋅год/м3 за стандартних умов (температура згоряння/температура вимірювання) 25 °С/20 °С.

У ЧОМУ ПРОБЛЕМА?

Відповідно до закону, експорт можливий за умови, що біогаз або інші види газу з альтернативних джерел за своїми фізико-хімічними характеристиками відповідають нормативно-правовим актам на природний газ. Тобто встановлення інших вимог до показника вищої теплоти згорання для біометану, ніж для природного газу, буде суперечити Закону.

Самі вимоги до фізико-хімічних показників природного газу, що подається до газових мереж, визначаються технічним регламентом, положеннями якого мають бути встановлені вимоги до параметрів якості біогазу (біометану) або інших видів газу з альтернативних джерел.

На жаль, робота над технічним регламентом триває вже понад 5 років, і, на жаль, досі не завершена. За останні роки було запропоновано принаймні дві редакції технічного регламенту природного газу, жодна з них поки не була прийнята.

Це повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі. Водночас в Україні одні з найвищих вимог до теплотворної здатності біометану, порівняно з країнами ЄС. Вищі, ніж в Україні, вимоги діють тільки в Швейцарії. У листі є короткий аналіз, який свідчить, що рівень розвитку ринку біометану є вищим у тих країнах, де діють окремі вимоги до фізико-хімічних показників біометану.

ЩО МИ ПРОПОНУЄМО?

БАУ закликає розглянути наступні альтернативні варіанти вирішення зазначеної проблеми:

  1. Внести зміни до Кодексу ГТС (без внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу» і без затвердження технічного регламенту) та встановити нижню межу вищої теплоти згоряння на рівні не вище 10,5 кВт⋅год/м3 (25 °C/0 °C), що буде розповсюджуватись як на біометан, так і на природний газ.
  2. Найближчим часом затвердити технічний регламент природного газу, в якому значення для нижньої межі вищої теплоти згоряння природного газу встановити на рівні не вище 10,5 кВт⋅год/м3(25 °C/0 °C).
  3. Внести зміни до Закону України «Про ринок природного газу», якими передбачити, що особливості фізико-хімічних показників біометану можуть відрізнятися від таких показників для природного газу, з наступним внесенням змін до Кодексу ГТС та визначенням окремих вимог до нижньої межі вищої теплоти згоряння біометану на рівні не вище 10,5 кВт⋅год/м3 (25 °C/0 °C).

Просимо підтримки галузі біометану в Україні!


Ми звернулися до заступника Керівника Офісу Президента України Віктора Микити, заступника Міністра енергетики України Миколи Колісника, Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Юрія Власенка, Голови Комітету ВРУ з питань енергетики та ЖКП Андрія Геруса, члена Комітету ВРУ з питань енергетики та ЖКП Андрія Жупанина та Генерального директора ТОВ «Оператор ГТС України» Дмитра Липпи.


Позиція UABIO підготовлена, обговорена та узгоджена членами UABIO, які генерують понад 50% всієї енергії з біомаси та біогазу в Україні.