Новий проєкт: Технічна допомога для експорту товарів CBAM з України в ЄС
Раді повідомити, що компанія Біомаса-Карбон у співпраці з аналітичним центром DiXi Group розпочали новий проєкт “Технічна допомога для експорту товарів CBAM з України в ЄС”.
Мета — посилення експортної спроможності українських виробників із секторів економіки, які зараз експортують або планують експортувати товари до ЄС за Механізмом прикордонного вуглецевого коригування.
Експертна підтримка вітчизняних виробників товарів СВАМ покращить український експортний потенціал, що сприятиме розвитку вітчизняної економіки й росту її конкурентоздатності в умовах змін клімату та курсу на декарбонізацію.
Про проєкт
У межах проєкту будуть відібрані три вітчизняних виробника товарів CBAM з принаймні двох українських експортних галузей (чорна металургія, цемент, добрива та алюміній). Вони отримають консультаційну допомогу щодо:
- моніторингу;
- визначення включених викидів вироблених товарів;
- передачі даних підзвітним декларантам CBAM;
- подальшого експорту цих товарів у країни ЄС.
До того ж, для всіх зацікавлених сторін, будуть розроблені три методичні документи щодо CBAM:
- загальні методичні рекомендації для визначення включених викидів;
- дві спеціальні методичні рекомендації для окремих галузей промисловості.
Також заплановані регулярні публікації актуальної інформації щодо СВАМ на веб-сторінці проєкту на сайтах Біомаси-Карбон та Біоенергетичної асоціації України; а також — низка вебінарів.
Передумови
З 1 жовтня 2023 року ЄС запровадив новий інструмент екологічної політики — механізм прикордонного вуглецевого коригування (СВАМ). Він застосувається до імпортованих продуктів, що мають витрати на викиди вуглецю, які б понесли установки, що працюють у ЄС.
До 31 грудня 2025 року діє перехідний період. Тобто зараз CBAM застосовується без фінансових зобов’язань для імпортерів. Натомість основна ціль — збір даних про товари, охоплені CBAM. Нині такі товари імпортуються до ЄС в межах продукції чорної металургії, цементної, алюмінієвої промисловості, та деяких хімічних галузей (добрива та водень), а також електроенергії.
Зокрема, до імпортерів в ЄС встановлені вимоги щодо звітування про включені викиди товарів, охоплених CBAM. Вони враховують прямі й непрямі викиди з виробничого процесу:
- діоксиду вуглецю;
- закису азоту (для деяких добрив);
- перфторвуглецеві сполуки (для деяких виробів з алюмінію);
- також — включені викиди прекурсорів.
Щоб зібрати необхідну інформацію для таких звітів, імпортери з ЄС повинні звернутися до виробників товарів із відповідним запитом. Так, українські виробники товарів CBAM, які експортують або планують експортувати продукцію CBAM до ЄС, мають бути готовими надати ці дані.
Водночас, з третього кварталу 2024 року, обмежено використання значень за замовчуванням про включені викиди — тому потрібно визначати їхні фактичні значення. Методика визначення викладена в Імплементаційному регламенті (ЄС) 2023/1773.
Українським виробникам товарів СВАМ для експорту в ЄС необхідно:
- якнайшвидше розробити документацію з методології моніторингу (на їхній установці) відповідно до механізму CBAM;
- запровадити такий моніторинг для збирання необхідних даних і подальшого визначення питомих включених викидів їхніх товарів.
До кінця перехідного періоду, Європейська Комісія проведе повний огляд впровадження CBAM, зокрема для розширення переліку товарів, що підлягають CBAM.
З 1 січня 2026 року почнеться основний період. Під час нього на імпортерів в ЄС будуть накладені фінансові зобов’язання із придбання та передачі сертифікатів CBAM на включені викиди від імпортованих ними товарів.
Оплата буде відповідати підходам Європейської системи торгівлі квотами на викиди парникових газів (EU ETS). Впродовж 10 років відбудеться поступове скорочення отримання безкоштовних сертифікатів CBAM. У підсумку, після 2034 року, — безкоштовні сертифікати не надаватимуться.
Проєкт “Технічна допомога для експорту товарів CBAM з Україна в ЄС” розпочався 25 листопада 2024 року й триватиме до 28 лютого 2026 року. Реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів у межах розвитку зовнішньої політики Королівства Нідерландів. Фінансування відбувається за Програмою розвитку приватного сектору Нідерландського агентства підприємництва / The Netherlands Enterprise Agency.
Контактна особа проєкту Семен Драгнєв (ТОВ “Біомаса-Карбон”) — dragnev@secbiomass.com