Новий портал СВАМ для операторів установок поза межами ЄС
З 1 січня 2025 року запрацював розділ Реєстру Механізму прикордонного вуглецевого коригування (СВАМ) — портал для операторів установок у третіх країнах (Operators of 3rd Countries Installations — O3CI). Він дозволить операторам виробничих установок, розташованих поза межами ЄС, завантажувати та ділитися даними про свої установки та викиди з підзвітними декларантами CBAM.
Процес буде спрощеним та усуне необхідність подання цієї інформації окремо кожному декларанту. Так, портал:
- захищає конфіденційну для бізнесу інформацію;
- дозволяє декларантам ефективно виконувати зобов’язання щодо звітності;
- дозволяє автоматично заповнювати свої звіти CBAM даними про викиди.
Правовою основою для створення порталу операторів є стаття 10 Регламенту CBAM.
Декларанти CBAM зможуть отримати інформацію, надану операторами установок поза межами ЄС, у Перехідному реєстрі CBAM. Нова функція у вкладці “Викиди” дозволить декларантам здійснювати “пошук в реєстрі установок третіх країн” і отримувати доступ до відповідних даних про установку та викиди. Щоб це працювало, декларанти CBAM повинні надати свій номер EORI постачальнику за межами Реєстру CBAM. У майбутніх оновленнях системи, оператори отримають можливість ділитися своєю інформацією з усіма зацікавленими декларантами.
Доступ до порталу CBAM O3CI здійснюється через EU Access. EU Login використовується для автентифікації користувачів оператора CBAM.
Реєстрація на порталі O3CI
Функціональні особливості
Навігаційна схема порталу O3CI містить підрозділи:
- інформація про оператора;
- інформація про викиди;
- відомості про материнську компанію;
- загальнодоступна інформація.
Інформація про оператора
Оператор може надати дані про:
- компанію, якій належить виробнича установка;
- відповідних контактних осіб;
- назву економічної діяльності;
- місцезнаходження установки;
- будь-яку інформацію про підтверджувальні документи (наприклад, свідоцтва про реєстрацію оператора, документи про місцезнаходження, карти тощо).
Наполегливо рекомендується завантажувати підтверджувальні документи англійською мовою. Супровідні документи, подані не англійською мовою, можуть призвести до затримок реєстрації Оператора на порталі CBAM.
Інформація про викиди
Підрозділ доступний для обох ролей, які підтримуються порталом O3CI: “Адміністратор оператора” та “Користувач оператора“. Обидві ролі мають можливість переглядати та шукати дані про викиди, але роль “Адміністратор оператора” також має можливість додавати, редагувати та видаляти дані про викиди.
Відомості про материнську компанію
Оператор може надати інформацію про “Материнську компанію”, наприклад Міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (International Securities Identification Number — ISIN), назву материнської компанії та код країни.
Загальнодоступна інформація
Оператор може змінити дані, які будуть загальнодоступними, серед них:
- назва оператора;
- адреса;
- контактні дані оператора;
- назви та розташування установок.
Інструкції
Необхідні кроки для реєстрації та внесення даних операторів виробничих установок, розташованих поза межами ЄС, детально описані в інструкціях. Ви можете ознайомитися з ними на офіційній вебсторінці СВАМ Єврокомісії:
- Посібник користувача щодо процедури запиту доступу для компаній поза ЄС на порталі CBAM для операторів третіх країн.
- Керівництво з інтерфейсу користувача порталу CBAM для операторів третіх країн.
Матеріал підготовлено у межах проєкту “Технічна допомога для експорту товарів CBAM з України в ЄС”, що реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів у межах розвитку зовнішньої політики Королівства Нідерландів. Фінансування відбувається за Програмою розвитку приватного сектору Нідерландського агентства підприємництва / The Netherlands Enterprise Agency.
Нагадуємо, що у межах цього проєкту триває відбір вітчизняних виробників товарів CBAM з принаймні двох українських експортних галузей (чорна металургія, цемент, добрива та алюміній) для безкоштовної консультаційної допомоги щодо моніторингу, визначення включених викидів вироблених товарів, передачі даних підзвітним декларантам CBAM та подальшого експорту цих товарів у країни ЄС.
Детальніше з умовами відбору можна ознайомитися тут.
Проєкт «Технічна допомога для експорту товарів CBAM з Україна в ЄС» розпочався 25 листопада 2024 р. і триватиме до 28 лютого 2026 р. Реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів та Нідерландського агентства підприємництва.