Гранули з соломи від українського виробника
Проект з будівництва заводу з виробництва солом’яних пелет стартував в 2009 р. Його інвесторами виступили: Смарт Енерджі, Смарт-Холдинг та Інститут проблем екології та енергозбереження, а обсяг інвестицій становить 26 млн євро. Завод розташований в смт. Турбів Липовецького району Вінницької області і на даний момент на німецькому обладнанні від Amandus Каль вже працює 1 черга заводу продуктивністю 75 тис. тонн солом’яних гранул на рік.
“Питання забезпечення заводу сировиною спочатку ставилося як першорядний » , – повідомив генеральний директор ТОВ «Він- Пеллета» Олександр Кедровський на Бізнес- семінарі «Паливні пелети. Від ідеї до реалізації готового продукту», який проходив в рамках VI Міжнародного інвестиційного бізнес-форуму з енергоефективності та відновлюваної енергетики. Був проаналізований загальний потенціал соломи в 50-ти км зоні, до якої увійшли 7 районів Вінницької області, та встановлено, що він становить близько 1 млн т соломи на рік. Для потреб заводу достатньо 20% цього потенціалу.
Проект з виробництва паливних пелет передбачав не тільки будівництво самого заводу, але вибудовування всього технологічного ланцюжка, починаючи з заготівлі соломи в полі своєю технікою . Причини тому наступні: с/г виробники не хочуть інвестувати в техніку (преспідбирачі); до того ж немає такого споживання соломи на сьогоднішній день в Україні . В рамках проекту, щоб уникнути ризиків, пов’язаних з постачанням сировини, була закуплена необхідна техніка, що дозволяє тюкувати і транспортувати солому на завод. З урахуванням цього, солома обходиться компанії “Він-Пеллета ” не більше 100 грн/т. Тюкування відбувається в прямокутні тюки, т до їх зручніше транспортувати, зберігати і використовувати в самому технологічному процесі виробництва пелет. Солому використовують різних культур: пшениці, рапсу, ячменю, сої, кукурудзи.
При спалюванні 1 тонни солом’яних гранул виділяється стільки ж теплової енергії як і при спалюванні: 1,6 т деревини, 475 м3 газу, 500 л дизельного палива, 685 л мазуту. Також пан Кедровський зазначив, що , незважаючи на основну спрямованість їхньої продукції на експорт , вони також зацікавлені у формуванні внутрішнього ринку споживання своїх паливних гранул. За його словами, сьогоднішнє просідання цін на гранули в Європі , явище тимчасове , і загальносвітовий тренд цього сегмента ринку показує, що попит, а разом з ним і ціна на гранули вийде на показники, вигідні для виробників цього продукту.
Автор: Олександра Трибой, НТЦ ” Біомаса”