UABIO звертається до Комітету ВРУ з питань енергетики та ЖКП (зокрема Голови Комітету Андрія Геруса) і Міністерства енергетики України для вирішення цього питання.

Ми постійно на звʼязку з нашими членами. Після проведених із ними консультацій, вважаємо, що травневий аукціон не викличе значної зацікавленості серед гравців ринку з низки причин. Наша команда проаналізувала проблемні питання й пропонує розглянути відповідні пропозиції в листі БАУ.

Завантажити повний текст листа UABIO № 678

Найбільшою проблемою залишається нестабільність розрахунків з боку ДП «Гарантований покупець». Проте є і інші.

Які проблеми?

Відсутність чіткої стратегії погашення наявних боргів та забезпечення стабільного фінансового стану ДП «Гарантований покупець».

Низький рівень стартових цін, встановлених для біоенергетичних проєктів — 12 євроцентів за кВт·год.

Модель контрактів на різницю, яка передбачає повернення виробником різниці між ринковою та аукціонною ціною у випадку, якщо ринкова ціна вища. Така практика значно ускладнює фінансове планування та підвищує ризики для інвесторів.

Надто короткий термін, який надається переможцям аукціонів для оформлення технічних умов на приєднання до мереж. Лише 6 місяців, що суттєво обмежує можливості для проєктів, які знаходяться на початкових етапах розробки.

Оподаткування викидів CO₂ для установок, що використовують біопаливо. Так, Україна досі продовжує застосовувати податок на СО₂ для біоенергетичних установок, хоча у країнах ЄС такий податок скасований з огляду на вуглецеву нейтральність біопалива.

Що ми пропонуємо?

БАУ закликає розглянути запровадження наступних змін:

  1. Гарантована стабільна оплата виробникам електроенергії. Повне погашення боргів ДП «Гарантований покупець» або ж його заміна на іншу установу, наприклад, НЕК «Укренерго».
  2. Перегляд рівня стартових цін та збільшення квот. Для того, щоб біогазові проєкти були економічно привабливими, стартова ціна має бути підвищена щонайменше до 15 євроцентів за кВт·год для станцій потужністю понад 2 МВт та до 18 євроцентів за кВт·год для малих біогазових установок.
  3. Перехід до моделі ринкової премії (FIP). Виробник не повинен повертати різницю у випадку, якщо ринкова ціна перевищує аукціонну.
  4. Збільшення терміну на оформлення технічних умов для переможців аукціонів з 6 до 12 місяців. Це дозволить розширити коло потенційних учасників, а також зробить участь у аукціонах можливою для тих компаній, які перебувають на ранніх етапах розробки проєктів.
  5. Скасування податку на викиди СО₂ для біопалива, оскільки це відповідає європейським нормам і допоможе підвищити конкурентоспроможність проєкті

Просимо підтримки галузі біогазу та біометану в Україні!


Позиція UABIO підготовлена, обговорена та узгоджена членами UABIO, які генерують понад 50% всієї енергії з біомаси та біогазу в Україні.