Спрощення CBAM для імпортерів та операторів установок поза межами ЄС: частина друга
Європейська комісія прийняла новий пакет пропозицій Omnibus щодо спрощення у сферах фінансової звітності про сталий розвиток, належної перевірки сталого розвитку, таксономії ЄС, механізму прикордонного вуглецевого коригування (CBAM) та європейських інвестиційних програм.
За консервативними оцінками, прийняття та реалізація цих пропозицій забезпечить:
- загальну економію щорічних адміністративних витрат у розмірі близько 6,3 млрд євро;
- мобілізацію додаткових 50 млрд євро державних і приватних інвестицій для підтримки пріоритетів політики Європейського зеленого курсу.
Далі пропозиції будуть передані до Європейського парламенту та Ради для їх розгляду та ухвалення.
У другій частині розглянемо решту запропонованих змін щодо СВАМ та їхній вплив на імпортерів та операторів установок поза межами. Перша частина вже доступна на нашому сайті.

Заходи щодо спрощення вимог до звітності CBAM
Зміна терміну подання річної декларації CBAM
Перенесення щорічного крайнього терміну для декларантів щодо подачі своєї декларації та здачі сертифікатів на пізнішу дату, відповідало б нещодавньому перенесенню річних кінцевих термінів EU ETS. Це, зі свого боку, вимагатиме змін до двох інших річних кінцевих термінів CBAM, які за своєю суттю слідують за декларацією та відмовою від сертифіката:
- викуп сертифіката на 1 місяць пізніше, ніж відмова від сертифіката;
- анулювання сертифіката на наступний день після останнього дня періоду викупу.
Річним терміном подання декларації та здачі сертифіката пропонується встановити 31 серпня, термін викупу перенести на 30 вересня, а точну дату анулювання сертифіката — на 1 жовтня.
Доступ до реєстру CBAM для операторів і верифікаторів
Визначено дві можливості спрощення. Одне стосується покращення доступу операторів третіх країн до реєстру CBAM, а друге стосується створення доступу до реєстру CBAM для акредитованих верифікаторів.
Заходи щодо спрощення фінансової відповідальності CBAM
Менеджмент сертифікатів CBAM
По-перше, пропонується знизити з 80% до 50% володіння кількістю сертифікатів, що покривають включені викиди товарів, імпортованих із початку року. Рівень 50% обрано для зменшення навантаження на декларантів, водночас зберігаючи ефективність заходу контролю та захисту від ризиків відповідності.
По-друге, буде змінена база розрахунку, а декларантам буде надана можливість вибору між двома варіантами, за якими буде проводитися розрахунок:
- Використовувати загальнодоступні значення за замовчуванням із вирахуванням націнки та відповідного безкоштовного розподілу.
- Використовувати кількість сертифікатів CBAM, які вони здали в попередньому році для тих самих товарів.
Для обох методів Єврокомісія надасть декларантам усю інформацію та розрахунки в реєстрі CBAM, щоб сприяти дотриманню вимог декларантами та забезпеченню виконання Національними компетентними органами. На практиці це означає, що декларанти отримають доступ до реєстру та керуватимуть своєю фінансовою відповідальністю безпосередньо в реєстрі (не рідше одного разу на квартал). Вони також будуть повідомлені за потреби придбання сертифікатів.
По-третє, ліміт викупу в одну третину:
- буде замінено кількістю сертифікатів, які декларанти повинні будуть купити в результаті дії правила (тобто всі сертифікати, які Регламент змушував декларанта купувати, можна продати назад);
- буде застосовуватися до того ж року, що й рік придбання (замість попереднього року, як це передбачено зараз).
Дата початку продажу сертифікатів – 2027 рік
Пропонується передбачити спеціальний режим для першого року фінансових зобов’язань CBAM. Декларанти зможуть придбати сертифікати CBAM з лютого 2027 р. для покриття викидів, включених у товари CBAM, які вони імпортуватимуть протягом 2026 р.
Це не вплине на метод розрахунку цін на сертифікати. Також сертифікати, придбані в певний тиждень у 2027 р. для покриття викидів 2026 р., відображатимуть застосовну щотижневу ціну ETS, розраховану Єврокомісією.
Дата початку продажу повинна бути перенесена на 1 лютого (замість 1 січня), щоб дати більше часу декларантам для збору даних, а митним системам — для внесення відповідних даних про останній імпорт у 2026 р. до реєстру CBAM. Хоча декларантам доведеться купувати сертифікати, що охоплюють весь імпорт із 1 січня 2026 р., у них все ще буде два місяці, щоб купити сертифікати до першого застосування «правила 50%» (наразі «правило 80%») у 1 кварталі 2027 р., наприклад. з 01.01.2027 по 31.03.2027.
Оскільки декларанти CBAM не можуть отримати сертифікати CBAM у 2026 р., необхідно визначити застосовну ціну EU ETS для придбання сертифікатів CBAM у 2027 р., що стосуються викидів, включених у товари CBAM, які імпортовані у 2026 р. Із цією метою Єврокомісія розраховуватиме ціну сертифікатів CBAM на основі середньоквартального значення кінцевих цін квот EU ETS кварталу імпорту товарів CBAM, яким ці викиди відповідають.
Значення за замовчуванням для цін на вуглець, що сплачуються в третіх країнах
Пропонується, щоб Європейська Комісія могла визначати, де це можливо, ціни на викиди вуглецю за замовчуванням для кожної країни для середньої ціни вуглецю, сплаченої за рік (у євро/т CO2e).
У такому випадку враховується будь-яка знижка або інша форма компенсації, доступна в цій країні, яка призвела би до зниження ціни вуглецю за замовчуванням. Зберігається можливість вимагати знижки на основі завірених доказів фактичної оплати.
Ціни на вуглець за замовчуванням функціонуватимуть подібно до значень за замовчуванням для розрахунку включених викидів. Так, декларантам буде надана можливість вибрати:
- або покладатися на ціну вуглецю за замовчуванням Єврокомісії;
- або вимагати вирахування фактично сплаченої ціни на вуглець (якщо не внесено жодних змін порівняно з нинішнім Регламентом CBAM).
Зміст «найкращої доступної інформації» буде розвиватися протягом послідовних періодів відповідності на основі співпраці з третьою країною. У такий спосіб, значення за замовчуванням для цін на вуглець, що сплачуються в третіх країнах, періодично переглядатимуться. Там, де недостатньо доступної інформації в конкретній країні, Єврокомісія встановлюватиме більш консервативні значення за замовчуванням, щоб стимулювати надання надійних даних, водночас враховуючи необхідність розумно відображати сплачену ціну на вуглець.
Цей варіант забезпечує додаткову гнучкість для виробника та декларанта, одночасно гарантуючи, що Європейська Комісія може розробити дієвий підхід до відрахування ціни на вуглець.
Обмін інформацією про анулювання сертифіката CBAM
Згідно зі статтею 20(3) регламенту CBAM, інформація про продаж, викуп та анулювання сертифікатів CBAM на загальній центральній платформі (ЗЦП) повинна передаватись до реєстру CBAM наприкінці кожного робочого дня. Однак на практиці цей невзаємний обмін інформацією від ЗЦП до реєстру CBAM наприкінці дня не стосуватиметься анулювання сертифікатів. Анулювання сертифікатів є завданням, яке автоматично виконується Єврокомісією в реєстрі CBAM (сертифікати анулюються без будь-якої компенсації декларантам).
Пропонується вилучити посилання на анулювання сертифікатів із посилання на обмін інформацією із загальної центральної платформи до реєстру CBAM.
Основні бізнес-наслідки
Запропоновані оновлення Механізму прикордонного вуглецевого коригування (CBAM) впливатимуть на бізнес залежно від його розміру та рівня охоплення цими вимогами.
Зокрема, менші імпортери отримають вигоду від граничного мінімуму маси товарів СВАМ, що визначають звільнення від звітності та платежів за CBAM. Тоді як, інші імпортери все одно повинні подавати щоквартальні дані про викиди та готуватися до майбутніх витрат на CBAM, попри набуття чинності фінансових зобов’язань за СВАМ лише у 2027 р. Моніторинг цін у Системі торгівлі викидами ЄС (EU ETS) та інвестиції в передові інструменти обліку викидів парникових газів допоможуть підприємствам передбачити їхні фінансові ризики. Точні дані про викиди є важливими, оскільки використання значень за замовчуванням призведе до додаткових націнок і збільшення витрат.
Ключова методологічна зміна вплине на виробників товарів із сталі та алюмінію нижнього сегменту, особливо тих, хто задіяний у переробних процесах. Замість того, щоб розраховувати викиди від таких процесів, як прокатка, різання або кування, підприємства тепер повинні зосередитися на викидах від прекурсорів, що потребує коригування наявної практики обліку викидів.
До кінця 2025 року очікується детальніший перегляд СВАМ, який може призвести до пропозиції щодо розширення сфери застосування цього механізму на товари нижнього сегменту (наступних переробних стадій), за умови схвалення Європарламентом. Крім того, у найближчі місяці буде оголошено подробиці щодо цін на сертифікати СВАМ та процедури авторизації.
Більш детально із змінами щодо СВАМ у пакеті пропозицій Omnibus можна ознайомитися в робочому документі Єврокомісії.
Матеріал підготовлено у межах проєкту “Технічна допомога для експорту товарів CBAM з України в ЄС”, що реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів у межах розвитку зовнішньої політики Королівства Нідерландів. Фінансування відбувається за Програмою розвитку приватного сектору Нідерландського агентства підприємництва / The Netherlands Enterprise Agency.
Проєкт «Технічна допомога для експорту товарів CBAM з Україна в ЄС» розпочався 25 листопада 2024 р. і триватиме до 28 лютого 2026 р. Реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів та Нідерландського агентства підприємництва.