У спільній статті для видання “Економічна правда” голова правління UABIO Георгій Гелетуха та член наглядової ради UABIO Юрій Матвєєв окреслили перспективи розвитку сектору.

Голова правління UABIO Георгій Гелетуха та член наглядової ради UABIO Юрій Матвєєв

Світові тендеції

Транспорт відіграє вирішальну роль у світовій економіці. Викопне паливо домінує у світовій транспортній галузі, на яку припадає понад 90% енергоспоживання цього сектора.

Частка біопалива у світовому споживанні енергії на транспорті становить лише 6%. Біопалива використовують переважно вантажівки в автомобільному транспорті. Серед основних енергетичних тенденцій у світовому транспорті — можливість використання біометану, як у стиснутому (біо-CNG), так і в зрідженому (біо-LNG) вигляді.

Біометан — стійкий і економічно конкурентоспроможний замінник викопного палива. Це ключовий гравець у переході до кліматично нейтральної економіки.

Можливості в Україні

В Україні бензин і дизельне паливо є основними енергоносіями для автомобільного транспорту, сільськогосподарської та будівельної техніки, промислового обладнання.

Використання біометану в громадському транспорті може значно знизити забруднення повітря у великих містах. Біометан доцільно використовувати не тільки на автомобільному транспорті, а й на водному та залізничному транспорті, причому не тільки в стисненому, а й у зрідженому вигляді. Використання біометану як моторного палива дозволяє сільгоспвиробникам отримувати власне джерело енергії з відходів та залишків власного виробництва.

Необхідні кроки в Україні

  • Створення внутрішньої системи торгівлі викидами парникових газів, що охоплює і транспортний сектор.
  • Розробка стратегії та дорожньої карти розвитку біометану до 2050 року.
  • Розробка базового закону щодо використання біометану як моторного палива.
  • Встановлення планових показників споживання біометану та кількості газозаправних станцій.
  • Співфінансування державою створення інфраструктури заправних станцій для роботи на біо-CNG та біо-LNG.
  • Розробка технічних стандартів для використання біометану як моторного палива.
  • Зміни до Податкового кодексу щодо зниження мит і ПДВ при імпорті обладнання для виробництва і споживання біометану, яке не виробляється в Україні.

Розвиток біометану як транспортного палива в Україні відкриває значну можливість для скорочення викидів ПГ, підвищення енергетичної безпеки та підтримки переходу до більш сталого енергетичного сектору.

Невиконання цих задач і відсутність прогресу декарбонізації транспорту стане, на нашу думку, значним бар’єром для вступу України в ЄС.


Детальніше про це читайте на сайті “Економічної правди”.