НКРЕКП затвердила Правила користування тепловою енергією — які переваги для Асоціації?
На засіданні від 18 червня 2025 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ухвалила важливу постанову №888.

Головне у постанові
- Документ розроблено із залученням урядових органів, громадськості та теплокомуненерго.
- Встановлено гарантії доступу до систем теплопостачання, щоб запобігти зловживанням монополістів.
- Упорядковано права, обов’язки, розрахунки, спори та облік теплової енергії.
- Впроваджено типові договори (купівлі-продажу, транспортування, постачання).
- Передбачено конкурентну модель теплопостачання з урахуванням незалежних виробників.
До робочої групи з підготовки цього важливого документу входив Костянтин Богатов, cпіввласник ТОВ “Salix Energy” та член правління UABIO: “Робоча група працювала понад рік, було не менше 10 засідань по 2-3 години й багато роботи з підготовки. Загалом можна констатувати, що ми дуже потужно відпрацювали цей кейс і захистили інтереси членів Асоціації“.
Чому це важливо для Асоціації?

“Врешті-решт з’явилася достатньо чітка нормативна документація, яка регламентує приєднання незалежних виробників теплової енергії до загальних (здебільшого комунальних) мереж. Тобто зараз будь-який інвестор, який планує побудувати окрему котельню, або ТЕЦ на біомасі, у межах великого міста має дорожню карту з приєднання до загальних мереж, які належать іншому виробнику теплової енергії. Це, без перебільшення, концептуально міняє правила гри, бо раніше великі комунальні підприємства відмовляли в можливості користуватися своїми мережами приватним конкурентам. Прийняття цих правил відкриває можливість співпраці між приватними виробниками тепла з біомаси і споживачами в межах міста, коли вони не поруч“, — зазначає Костянтин Богатов.
“Ми відстояли спрощену процедуру договірних відносин між виробниками тепла з біомаси та їх споживачами у випадку, коли вони працювали напряму один з одним — а таких у нас 99%. Вони не зобов’язані підписувати три складних договори (виробництво, транспортування, постачання), а можуть, як і раніше, працювати за одним договором постачання. Притому, що текст цього договору, затверджений НКРЕКП, є для них рекомендованим, а не обов’язковим. Це реальні кроки щодо спрощення ведення бізнеса для невеликих виробників тепла з біомаси“, — додає Костянтин Богатов.
Дякуємо Костянтину Богатову за відстоювання інтересів сектору та НКРЕКП за ухвалення прогресивного для галузі документа, що закладає основу ринкових відносин в системах централізованого теплопостачання!