Єврокомісія представила нові цілі в кліматичній та енергетичній політиці
Скорочення рівня викидів парникових газів на 40% нижче рівня 1990 року, загальна для ЄС обов’язкова ціль для відновлюваної енергетики на рівні щонайменше 27%, оновлені амбіції щодо політик з енергоефективності, нова система управління та набір нових індикаторів для забезпечення конкурентної і безпечної енергетичної системи – це стовпи нових рамок ЄС з питань клімату та енергетики до 2030 року, що були представлені Європейською Комісією.
Підтримані детальним аналізом цін та вартостей енергії, такі рамки до 2030 року забезпечать нормативну визначеність для інвесторів та координований підхід серед країн-членів, що приведе до розвитку нових технологій. Така структура має на меті вести процес постійного прогресу до низьковуглецевої економіки та конкурентної і безпечної енергетичної системи, що забезпечує доступну енергію для всіх споживачів, підвищує безпеку постачань енергії в ЄС, скорочує залежність від імпорту енергії та створює нові нагоди для зростання та нових робочих місць, беручи до уваги потенційні цінові впливи на довший час.
Комюніке, в якому викладені рамки до 2030 року, буде обговорене на найвищому рівні, зокрема в Європейській Раді та в Європейському Парламенті. Воно супроводжуватиметься законодавчою пропозицією щодо запасу ринкової стабільності для системи торгівлі викидами ЄС починаючи з 2021 року, щоб покращити її міцність. Звіт щодо енергетичних цін та вартостей в Європі, опублікований разом з комюніке, припускає, що збільшення цін на енергію можна частково пом’якшити, забезпечивши економічно ефективні енергетичні та кліматичні політики, конкурентні енергетичні ринки та покращену енергоефективність.
Президент Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозо заявив: «Кліматична дія є центральною для майбутнього нашої планети, в той час як справді європейська енергетична політика є ключем до нашої конкурентоспроможності. Сьогоднішній пакет доводить, що вирішення цих двох питань одночасно не є суперечливим, а підсилює одне одного. Це в інтересах ЄС будувати економіку багату на робочі місця, що менш залежна від імпортованої енергії через більшу ефективність та покладання на згенеровану в країні чисту енергію. Амбіційна мету ці скорочення парникових газів на 40% до 2030 року є найбільш економічно ефективною віхою на нашому шляху до низьковуглецевої економіки. А ціль щодо частки відновлюваної енергії на рівні щонайменше 27% є важливим сигналом: дати стабільність для інвесторів, збільшити кількість робочих місць в «зеленій» економіці та підтримати нашу безпеку постачань».
Комісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер сказав: «Рамки 2030 року є поштовхом ЄС до прогресу в бік конкурентної низьковуглецевої економіки, інвестиційної стабільності та безпеки постачання. Моєю метою є переконатися, що енергія залишиться доступною для домогосподарств та компаній. Рамки 2030 року встановлюють високий рівень амбіцій щодо дій проти змін клімату, проте також визнають, що це має бути досягнуто з найменшими витратами. Внутрішній енергетичний ринок забезпечує базу для досягнення цієї цілі і я продовжуватиму працювати над закінченням цього ринку, щоб використовувати його повний потенціал. Це включає «європеїзацію» політик відновлюваної енергетики».
Конні Хедегаард, комісар з питань кліматичної дії, сказала: «Попри всі ті суперечки, що нічого амбіційного сьогодні не вийде з Комісії, ми зробили це. Скорочення викидів на рівні 40% є найбільш економічно ефективною ціллю для ЄС і вона бере до уваги нашу всесвітню відповідальність. І, звісно, Європа має продовжувати свою сильну зосередженість на відновлюваній енергії. Тому має значення те, що Комісія пропонує обов’язкову ціль рівня ЄС. Деталі рамок тепер мають бути погоджені, проте напрям для Європи був встановлений. Якби всі інші регіони були так само амбіційні щодо боротьби зі змінами клімату, світ був би в значно кращому стані».
Як очікується, Європейська Рада розгляне представлені рамки на своїй весняній зустрічі 20-21 березня.
За матеріалами Europa Rapid.