Однодумці Біоенергетічної асоціації України
Асоціація свинарів України та Асоціація виробників молока на своїх інтернет-ресурсах прокоментували прийнятий Верховною Радою 7 квітня 2015р. законопроект №0905 “Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною”, в якому гній нарешті змінив статус з «відходів» на «побічні продукти», але утилізувати його доведеться лише під тиском (при температурі вище 133 °С, довше 20 хвилин при абсолютному тиску не менше 3 бари).
Обидві асоціації обурені прийнятою редакцією закону, що мав гармонізувати вітчизняне та європейське законодавство та відкрити українській свинині шлях на ринки ЄС.
У Регламентах ЄС № 1069/2009 та № 142/2011, на основі яких розроблявся законопроект № 0905, гній належить до ІІ категорії, разом з тушами та їх частинами свиней, що загинули від інфекційних хвороб та побічними продуктами тваринного походження, що містять забруднюючі речовини у надмірній кількості тощо.
При цьому, в оригіналі документу ЄС прописані окремі вимоги до поводження з гноєм, зокрема:
- вносити в землю без обробки;
- використовувати для приготування компосту (без попередньої обробки);
- перетворювати на біогаз (без попередньої обробки);
- стерилізація під тиском передбачена лише в тих випадках, коли побічні продукти тваринництва використовують для виробництва органічних добрив чи ґрунтопокращувачів, які розміщують на ринку.
В українському відповідному законопроекті все спростили. Окремих вимог до поводження із гноєм (як у ЄС) не прописали. Відтак, за вказаними вимогами, гній потрібно буде автоклавувати.
«Це нонсенс, не вкладається в жодну логіку виробництва», — коментують в Асоціації свинарів України (АСУ). — «Такі вимоги тягнуть за собою істотні необґрунтовані витрати в усіх сільськогосподарських підприємствах та фермерських господарствах України у галузі тваринництва та, як наслідок, спричинять погіршення їх фінансового стану і загрозу несплатоспроможності».
В Асоціації виробників молока зазначають, що у разі, якщо цих вимог доведеться дотримуватись, тоді кожному тваринницькому підприємству доведеться встановлювати відповідне дороговартісне та енергозатратне обладнання, яке до того ж, навряд чи зможе переробити ті обсяги гною, що виробляються (так, минулоріч, об’єми лише свинячого гною сягнули 23 млн м3).
Нагадаємо, що Біоенергетична асоціація України направляла листа Президенту з проханням накласти вето на прийнятий Законопроект №0905, який потребує доопрацювання, а саме коригування тексту окремих статей, так, щоб уникнути обов’язковості попередньої обробки гною стерилізацією під тиском. БАУ співпрацюватиме з Асоціацією свинарів України та Асоціацією виробників молока, щоб розробити поправки до закону, згідно з якими, гній як і раніше можна буде утилізувати природним шляхом. Зокрема, як цінне добриво для ґрунтів.