Інтерв’ю директора Ecodevelop про досвід будівництва сучасних біогазових станцій
Директор компанії Сергій Шпак розповів про про досвід будівництва сучасних біогазових станцій та про розвиток компанії Ecodevelop.
Коли компанія почала займатися проектами біоенергетики і в якому напрямку відбувається розвиток зараз?
Перший пілотний проект біогазової станції (БГС) компанія Ecodevelop реалізувала 2 роки тому. Тоді ми виступили в ролі замовника проекту в селі Бзів під Києвом. В процесі реалізації власної біогазової установки ми отримали безцінний досвід, який допомагає нам в будівництві сучасних біогазових станцій.
На сьогоднішній день, крім експлуатації станції Бзів і виведення її на планову потужність, а також її модернізації для підвищення ефективності, компанія займається проектуванням кількох об’єктів біоенергетики потужністю по 1.5 МВт для одного з лідерів агропромислового комплексу України – компанії «Галс Агро».
Які вигоди для учасників проекту при будівництві БГС?
Вигоди отримують усі. Зокрема:
Користь для аграріїв і фермерів: енергонезалежність 24/7, диверсифікація бізнесу і додатковий прибуток, зменшення собівартості продукції за рахунок економії на енергоносіях, підвищення конкурентоспроможності продукції, статус і сертифікація органічної та екопродукції для експорту в країни ЄС з доданою вартістю, збільшення врожайності на 30% за рахунок органічних добрив, які виробляються після переробки відходів.
Користь для бізнесу: інвестиційні проекти з окупністю в 3-6 років, екологічні інвестиції та соціальна відповідальність, динамічний бізнес в секторі відновлюваної енергетики, а також гарантований експорт продуктів переробки агро-відходів в Європу.
Користь для територіальних громад: створення суб’єктів підприємницької діяльності, наповнення місцевого бюджету податками, розвиток сільської громади, вирішення екологічних питань (чистий ґрунт, вода, повітря) і можливість створення незалежної системи опалення.
Користь для місцевих органів виконавчої влади: комплексний розвиток регіону завдяки залученню «зелених» інвестицій, можливість використання біометану як палива для громадського транспорту (13 млн. машин в світі на біогазі), можливість створення енергетичного кооперативу.
Ринок біогазу у нас в країні, в порівнянні з Європою, робить перші кроки. Тому більшість проектів створюються знову. У кого ви переймаєте досвід?
Це справді так. Тому за кілька років наші фахівці відвідали безліч країн Європи, вивчаючи ринок сучасних технологій і спостерігаючи за світовими лідерами галузі. І два роки тому Ecodevelop підписала договір з генеральним партнером – німецькою інжиніринговою компанією Krieg & Fischer Ingenieure GmbH. Історія цієї компанії почалася в 1999 році, на її рахунку реалізація більше 150 проектів біогазових станцій в 21 країні світу. Ця компанія здобула міжнародне визнання і спеціалізується на розробці технологій біогазових станцій, проектуванні та інжиніринговому супроводі проектів. Її особливістю є наявність статусу акредитованого технічного експерта ЄБРР, а також незалежного експерта в арбітражних судах Німеччини. Це дає можливість вирішення будь-яких складнощів в комплексі: між інвесторами, підрядниками, замовниками, аграрними підприємствами та страховими агентствами. Саме тому ми в Україні також вибрали формат інжинірингу, який дає нам можливість бути гнучкими щодо підбору обладнання та ціноутворення. При цьому ми не прив’язані до одного постачальника і генпідрядника. В результаті ми можемо запропонувати нашим замовникам різні технічні рішення з гнучким бюджетом для вирішення найрізноманітніших завдань.
В якому напрямку планується подальший розвиток Ecodevelop?
Відразу в декількох. Наприклад, на стадії бізнес-планів знаходяться кілька об’єктів в Києві та Вінниці з переробки побутових відходів. Тут ми працюємо за комплексною програмою, яка включає сортування з подальшою переробкою органіки та всіх інших елементів побутових відходів. Ці масштабні проекти не тільки дозволять повністю переробляти відходи та заробляти на енергоресурсах, а й вирішують екологічні проблеми.
Ще один унікальний напрямок – переробка харчових відходів біогазовою станцією на 6 МВт, яку вже нанесли на Генплан Києва.
Ми також першими в Україні отримали акредитацію в «Укргазбанку» як компанія-генпідрядник по біогазу – EPC.
Наші фахівці вивчили всі особливості будівництва, запуску та експлуатації біогазових станцій. Це дозволило виправити всі помилки, які гальмували станцію Бзів, допущені раніше Виконавцем в проектній документації та технологіях. І в даний час ми готуємося до того, щоб уже в цьому місяці представити громадськості станцію Бзів.