Відновлювані джерела енергії та енергетична безпека
Розвиток та ефективне використання поновлюваних джерел енергії (ВДЕ) має стати пріоритетом для кожної країни. Альтернативна енергетика є одним із способів створення нових робочих місць і “зеленої економіки”, а також скорочення обсягів викиду в атмосферу парникових газів. Для Литви розвиток ВДЕ важливо ще й тому, що воно прямо пов’язане з її енергетичною незалежністю (від Росії).
Після зупинки Ігналінської АЕС в 2009 р. Литва позбулася дешевої електроенергії в даний час змушена закуповувати близько 60% необхідного їй електрики за кордоном (в основному у своїх східних сусідів). Така ситуація не викликала б побоювань, якби країна була енергетично незалежною в нафтогазовій сфері, проте, наприклад, газовий сектор Литви на 100% зависимоти єдиного постачальника – російського “Газпрому”, газ якого використовується і для виробництва електроенергії.
Ось це вже небезпечно. Навіть короткострокове припинення поставок блакитного палива (з технічних або політичних причин) може призвести до серйозних економічних збитків. Крім того, висока ціна на газ заважає економічному зростанню країни і розоряє її рядових споживачів. За останні шість років ціна на газ для Литви підвищувалася п’ять разів. За даними литовського міністерства енергетики, країна платить за нього на третину більше, ніж ті держави ЄС, у яких є альтернативні постачальники.
За матеріалами порталу “Енергетика України”