Два сценарії розвитку енергосистеми України на наступні 30 років від Wärtsilä Energy
Енергосистема з 88% ВДЕ дасть Україні НАЙДЕШЕВШУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ — результати дослідження Wärtsilä Energy
Навіть без податку на СО2, без спеціально визначеної цілі щодо збільшення частки ВДЕ, для України оптимальним є саме такий сценарій.
Результати високоточного моделювання сценаріїв розвитку енергетичних систем за допомогою програмного комплексу PLEXOS®, спеціалізованого інструменту для планування й оптимізації в електроенергетиці.
Минулого тижня фінська компанія Wärtsilä представила два сценарії енергетичного переходу України до 2050 року. У презентації взяв участь голова правління UABIO Georgii Geletukha.
Більше про захід читайте тут.
Проаналізували два сценарії розвитку енергосистеми на наступні 30 років.
- Перший, ОПТИМАЛЬНИЙ, сценарій передбачав пошук найменшої собівартості електроенергії.
В основі дослідження — поточний стан енергосистеми України: необхідність заміни старих потужностей на нові та більш ефективні. З огляду на термін експлуатації вугільних та атомних станцій, побудували графік їх закриття.
А математичний апарат моделі на основі економічних і технічних показників різних технологій генерації підібрав найоптимальніший склад нового обладнання, щоб досягти найменшої собівартості електроенергії. Враховувалися як існуючі, так і перспективні технології, всі варіанти альтернативних джерел, які можуть прийти на заміну з огляду на вартість обладнання і палива для нього.
Оптимальна енергосистема рухатиметься у напрямі збільшення частки ВДЕ і досягне рівня 88% ВДЕ в енергобалансі у 2050 році. 12% — газові маневрені потужності, які балансуватимуть нестабільні сонце і вітер. Це доводить, що вугілля та атом дорожчі!
- Другий, БЕЗВУГЛЕЦЕВИЙ, сценарій передбачав заданий параметр — 100% ВДЕ, відповідно примусове скорочення викидів CO2 до нуля до 2050 року.
У результаті, змодельований шлях розвитку з оптимізацією витрат. 12% газових потужностей система замінила штучним газом — відновлюваним метаном, отриманим із «зеленого» водень.
Цей сценарій збільшує витрати, порівняно з першим, на 9% — це вартість додаткових 17 ГВт ВДЕ та 11 ГВт відновлюваного газу.
Обидва сценарії, незважаючи на різну постановку задачі, пропонують схожі маршрути розвитку, а саме – інвестиції у ВДЕ, маневрену потужність та системи накопичення. Безвуглецевий сценарій відрізняється додатковою потребою у потужностях ВДЕ та систем перетворення відновлюваного газу.
ЖОДЕН сценарій не пропонує будівництва традиційної теплової генерації.
Finish Energy Hub
Чи є тут місце для біоенергетики?
Ми переконані, що так.
Другий сценарій передбачає конвертацію «зеленого» водню в метан.
Проте біометан конкурентний штучному метану.
Ціна біометану варіюється від $350 до $700 за 1000 м3.
У другому сценарії закладена ціна відновлюваного метану — $650.
Крім того, біоенергетика традиційно займає ключові позиції у виробництві теплової енергії та значну частину в структурі палив для транспорту.
Щодо ресурсів біомаси — в Україні їх достатньо.
У презентації наведена думка, що на глобальному рівні біопалив недостатньо. Проте в Україні ситуація інакша — біомаса може замістити весь імпортний газ та вугілля.
Презентації можна завантажити тут:
Шлях до 100% відновлюваної енергосистеми в Україні. Wärtsilä Energy