Основним завданням техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) є:

  • оцінка можливості та доцільності реалізації проекту,
  • визначення його інвестиційної привабливості.

Зазвичай, зміст ТЕО має такі складові: вихідні дані, цілі проєкту, оцінка наявної ситуації, оцінка ресурсів та можливостей забезпечення паливною біомасою, ціна палива та можливі постачальники.

Що важливо враховувати?

  • умови забезпечення паливною біомасою можуть накладати обмеження на планові обсяги виробництва теплової енергії з біомаси;
  • наявність спеціальних правил тарифоутворення для випадків реалізації теплової та електричної енергії, вироблених з біомаси;
  • можливість різних підходів під час визначення економічної ефективності проєкту: у процесі заміщення викопного палива біомасою в сфері теплопостачання (якщо є продаж теплової енергії) доцільно розглядати окупність проєкту під час застосування тарифу на теплову енергію з біомаси, визначеного відповідно до вимог законодавства; якщо ж це промислове підприємство, що не продає теплову енергію, або теплопостачальне підприємство, що здійснює перехід з одного виду біомаси на інший, при цьому обсяги споживання теплової енергії споживачами не змінюються, тоді розглядаєтьсяокупність проєкту за рахунок економії операційних витрат, тобто подібно до проєктів підвищення ефективності виробництва.

Нагадуємо, ЄБРР за підтримки GEF розпочав реалізацію Програми «Україна: Сталі інновації у ланцюжку створення вартості в біоенергетиці», в межах якої передбачена цільова технічна допомога — оцінка потенціалу та ТЕО інвестиційних біоенергетичних проєктів.

Джерело: За матеріалами експертів SEC Biomass.


SEC Biomass – компанія, яка консультує бізнес та громадян щодо того, як отримати енергію з біомаси, біогазу чи твердих побутових відходів. Та є співзасновником і повноправним членом Біоенергетичної асоціації України.