Звернення UABIO щодо правового врегулювання використання дигестату в Україні. Лист 493
На сьогодні є реальна загроза зупинки біогазових станцій.
З відповідним листом Біоенергетична асоціація України звернулася до Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Романа Абрамовського.
Результати перевірки діяльності компанії “Екопрод” – небезпечний прецедент для біогазової сфери
У липні 2020 р. підрозділом Державної екологічної інспекції України проведена позапланова перевірка ПрАТ “Екопрод”, м. Волноваха, Донецької області. За посиланням можна ознайомитися з описом виявлених порушень вимог законодавства за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю).
Головним порушенням відповідно до ст. 20 Закону України “Про пестициди та агрохімікати”, на яке посилається контролюючий орган, є використання дигестату, що утворюється у процесі роботи біогазового заводу, як органічного добрива на власних полях компанії “Екопрод”.
Проте у своїй діяльності щодо використання дигестату оператор біогазової станції “Екопрод” керувався нормами Закону України 87-VIII «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», що не передбачає державної реєстрації переробленого на біогаз гною.
Таким чином, створюється небезпечний прецедент зупинки роботи одного з об’єктів ВДЕ, на підставі правової колізії чинного законодавства України, що в перспективі може поставити під загрозу існування усієї галузі виробництва біогазу в секторі АПК України.
У чому правова колізія?
З одного боку, існує усталена практика внесення на поля непереробленого гною/посліду як побічного продукту тваринницьких підприємств, з іншої – виникають правові колізії щодо неможливості внесення на поля дигестату з гною від біогазових установок.
Відповідно до статті 19 розділу 3 Закону України 287-VIII «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» залишки, утворені внаслідок перетворення побічних продуктів тваринного походження на біогаз або компост, можуть бути розміщені на ринку і використані як органічні добрива або покращувачі ґрунту. Згідно з визначенням Закону дигестат із гною є органічним добривом або покращувачем ґрунту, який можна використовувати.
З іншого боку, відповідно до статті 4 розділу 2 Закону України 86/95-ВР «Про пестициди та агрохімікати» «забороняється ввезення на митну територію України, виробництво, торгівля, застосування та рекламування пестицидів і агрохімікатів до їх державної реєстрації…». Під визначення агрохімікати потрапляють також будь-які види органічних добрив. При цьому дигестат, який фактично є органічним добривом (покращувачем ґрунту), але по факту не виробляється як стандартизоване органічне добриво і є побічним продуктом виробництва біогазу, формально потрапляє під це визначення, а тому, згідно з вимогами Закону може потребувати проведення державної реєстрації з попереднім проведенням державних випробовувань – польових та виробничих.
Позиція UABIO
Наявну правову колізію можливо виправити шляхом внесення відповідних правок до Закону України «Про пестициди та агрохімікати» – включити залишки, утворені внаслідок перетворення побічних продуктів тваринного та рослинного походження на біогаз (дигестатів), до Переліку агрохімікатів, дозволених до ввезення на митну територію України, виробництва, торгівлі, застосування та рекламування без їх державної реєстрації (Додаток до Закону України “Про пестициди і агрохімікати” від 2 березня 1995 року № 86/95-ВР).
Такий підхід відповідає вимогам міжнародного законодавства (Регламентів ЄС №2019/1009, №1069/2009 та № 142/2011).
Реєстрація дигестату як добрива (агрохімікату) є практичним нонсенсом, оскільки він має мінливий склад протягом року та з року в рік, що обумовлено складністю підтримання сталих технологічних режимів під час роботи станції.
UABIO
Таким самим практичним нонсенсом була б вимога державної реєстрації необробленого гною чи посліду, які обліковуються Держстатом України як органічні добрива.
Невирішення ситуації, яка склалася, на державному рівні не залишиться поза увагою міжнародних організацій, МФО, інституцій ЄС, оскільки багато біогазових установок, зокрема і компанії Екопрод, мають кредити в ЄБРР та інших МФО.
Копію листа надіслано Міністру розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігорю Петрашку, Голові Державної екологічної інспекції України Андрію Мальованому, Голові Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Миколі Сольському, Голові Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олегу Бондаренку, заступнику Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Ірині Ставчук.
Позиція UABIO підготовлена, обговорена та узгоджена членами UABIO, які генерують понад 50% всієї енергії з біомаси та біогазу в Україні.