Енергетична стратегія України до 2050 року – чому вона потрібна вже зараз?
До 2050 реально досягти 100% ВДЕ в виробництві електрики і теплової енергії. До 2070 року – 100% ВДЕ на транспорті і мати 100% ВДЕ в цілому для енергетичного сектору.
- Електрика: переважно сонце + вітер + energy storage + інтерконектори.
- Тепло: переважно біомаса + електрифікація.
- Транспорт: переважно рідкі біопалива + відновлювані гази (біометан, зелений водень) + електрифікація.
Перехід до 100% ВДЕ – найбільш економічно та екологічно доцільний сценарій.UABIO закликає терміново розпочати в Україні підготовку нової Енергетичної стратегії до 2050 року, яка базуватиметься на:
- Скороченні споживання енергетичних ресурсів за рахунок підвищення енергоефективності та енергозбереження;
- Використанні відновлюваних джерел енергії.
За даними Міжнародного енергетичного агентства (IEA), для запобігання підвищення глобальної температури на планеті більш як на 2°С і відповідного скорочення викидів СО2 у період до 2050 року найважливішу роль відіграватимуть саме енергоефективність (40%) та відновлювані джерела енергії (30%). Такий підхід до енергетичного планування вже запроваджений в Австрії.
- Погляди та аргументи UABIO і Global 100% RE Ukraine викладені у статті «Україні потрібна нова “зелена” енергетична стратегія» Олександра Домбровського та Георгія Гелетухи для Економічної правди.
Чому це не утопія?
Є конкретний досвід! Декілька країн вже близькі до досягнення показника 100% ВДЕ: Ісландія, Парагвай, Коста Ріка, Норвегія, Нікарагуа, Шотландія.
Багато країн вже на цьому шляху. 53 країни мають цілі переходу на 100% ВДЕ в окремих секторах (переважно у виробництві електроенергії). Офіційні енергетичні стратегії переходу на 100% ВДЕ в усіх секторах до 2050 р. вже затвердили Швеція і Данія. Крім того, 247 міст і 33 окремих штата і регіона також встановили цілі переходу на 100% ВДЕ.
Більше про це у звіті International Renewable Energy Agency (IRENA) «TOWARDS 100% RENEWABLE ENERGY» за 2019 рік.