“Зелені” завдання для парламенту – пресконференція платформи Global 100% RE Ukraine в Інтерфакс-Україна
16 вересня у пресцентрі інформаційного агентства “Інтерфакс-Україна” відбулася пресконференція платформи Global 100% RE Ukraine на тему “Зелені” завдання для парламенту”. Дякуємо учасникам пресконференції за змістовні доповіді: голові правління платформи Global 100% RE Ukraine Олександру Домбровському; голові правління Біоенергетичної асоціації України Георгію Гелетусі; голові правління Української вітроенергетичної асоціації Андрію Конеченкову; президенту Професійної асоціації екологів України Людмилі Циганок; виконавчому директору Української асоціації виробників біоетанолу Тарасу Ніколаєнку; виконавчому директору платформи Global 100% RE Ukraine Дмитру Мельнику.
Публікуємо головні тези з виступу голови правління UABIO Георгія Гелетухи.
Опалювальний сезон 2021–2022 під загрозою. Нагадуємо, ми вже зверталися з цього приводу до РНБО. Є вкрай високі ризики забезпечення українських споживачів природним газом і тепловою енергією за доступними цінами у опалювальному сезоні 2021–2022 рр., а також у подальшому.
Аргументи
- Ціна на європейських газових хабах вчора перевищила 930 $/1000 м3 — це максимальний показник за всю історію. Ціна на газ в Україні на жовтень перевищила 31 тис. грн/1000 м3.
- Ризик припинення транзиту через територію України російського газу після 2024 року.
- Поступове підвищення вартості СО2 також сприятиме підвищенню вартості природного газу. Вартість СО2 в ЄС вже перевищила 60 Є/т СО2 екв.
- Прогнози підвищення вартості теплової енергії в ЦТ: для населення — на понад 40%, для комерційних і бюджетних організацій — у 2,5-3 рази у наступному опалювальному сезоні.
- Тренди на декарбонізацію, відповідно до яких нові проєкти з видобутку та споживання природного газу не будуть пріоритетними, принаймні, у країнах ЄС.
Значно зменшити негативний вплив цих факторів, на нашу думку, можливо за рахунок широкомасштабного розвитку біоенергетики, зокрема отриманню теплової енергії з біомаси. Біоенергетика в Україні вже заміщує 4,2 млрд м3 газу урік і ця цифра може зрости до 20 млрд м3/рік. Проте для цього потрібно подолати бар’єри, що гальмують розвиток сектору.
ВДЕ — це не проблема, ВДЕ — це шлях до вирішення проблем в енергетиці та екології України!
Георгій Гелетуха
UABIO вбачає низку невирішених законодавчих бар’єрів, що перешкоджають подальшому розвитку сектору біоенергетики і пропонує розглянути шляхи їх подолання. Тож, нагадуємо про бар’єри для розвитку біоенергетики України та можливі шляхи їх подолання.
Відсутність механізмів стимулювання виробництва і споживання біометану
Як вирішити проблему?
Прийняти розроблений проєкт Закону та підзаконні акти. Проєкт закону N 5464 від 05.05.2021 підтримано у першому читанні 10 вересня 2021 р.
- Увести визначення терміну «біометан».
- Запровадити систему гарантій походження біометану.
- Створити Реєстр виробництва і споживання біометану.
Відсутність стимулів для виробництва і споживання рідкого біопалива та біогазу/біометану на транспорті
- Ухвалити проєкт ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту» (№ 3356 від 17.04.2020. Підтримано ВРУ у першому читанні).
- Розробити і прийняти проєкт закону України про споживання біометану на транспорті.
Неможливість пройти державну реєстрацію для дигестату, що утворюється на біогазових установках
- Зняти вимогу обов’язкової державної реєстрації для дигестату, зазначену в Законі України «Про пестициди та агрохімікати» (прийняти розроблений проєкт Закону № 5039 від 15.07.2021. Проєкт закону підтримано профільним комітетом 8 вересня 2021 р.).
- Розробити і затвердити національний стандарт на дигестат за використання його як органічного добрива чи поліпшувача ґрунту.
Відсутність державної підтримки вирощування енергетичних рослин
Нерозвиненість ринку твердого біопалива
- Запровадити систему електронної торгівлі (СЕТ) твердим біопаливом за допомогою електронних аукціонів із забезпеченням якості біопалива в СЕТ (прийняти розроблений проєкт Закону та підзаконні акти. Проєкт закону – в Міненерго).
Труднощі виробників теплової енергії з біомаси із підключенням до теплових мереж ЦТ
- Запровадити конкурентний ринок теплової енергії.
- Забезпечити недискримінаційний доступ незалежних виробників до теплових мереж ЦТ.
- Запровадити торги із закупівлі теплової енергії у незалежних виробників (прийняти розроблений проєкт Закону та підзаконні акти. Проєкт закону – в Держенергоефективності).
Необхідність сплачувати податок за викиди СО2 для котелень, ТЕЦ, ТЕС на біомасі
- Звільнити від сплати податку за викиди СО2 установки, що спалюють біопаливо (прийняти розроблений проєкт Закону та підзаконні акти. Проєкт закону – в Міненерго).
Просимо Верховну Раду України підтримати сектор біоенергетики і зняти законодавчі бар’єри!