Пропозиції UABIO щодо удосконалення щоквартальних розрахунків середньозваженого тарифу Держенергоефективності для виробників тепла із газу. Лист 569
UABIO пропонує удосконалити щоквартальні розрахунки середньозваженого тарифу Держенергоефективності для виробників тепла із газу. Просимо уваги і підтримки до цього листа!
Виробництво теплової енергії в Україні здійснюють два типи компаній:
- ті, що здійснюють виробництво теплової енергії з газу,
- ті, що виробляють теплову енергію з альтернативних джерел (тріска, дрова, деревні гранули тощо).
19 серпня 2022 року набув чинності закон, яким запроваджено мораторій на підвищення цін (тарифів) у сфері теплопостачання для обох типів компаній-виробників теплової енергії з компенсацією заборгованості з різниці в тарифах з бюджету.
Наразі є дискримінація — у виробників тепла з альтернативних джерел немає можливості претендувати на компенсацію на рівні з іншими учасниками ринку. Наша пропозиція усуне проблему.
Пропозиції UABIO
Подальші щоквартальні розрахунки середньозваженого тарифу Держенергоефективності вести у двох варіантах:
- «базовий» — на підставі тарифів, за якими реально працюють виробники тепла з газу (тариф, що зараз розраховується Держенергоефективності);
- «економічно обґрунтований» — на підставі «економічно обґрунтованих тарифів», які готують усі виробники тепла із газу для отримання компенсації. Детальніше читайте у листі до Уряду.
Крім того, не можемо оминути увагою ще одну проблему.
Проблема моменту застосування мораторію на підвищення тарифів
Звертаємося за роз’ясненнями щодо можливості застосування виробниками теплової енергії з альтернативних джерел тарифів, що були законно затвердженні до моменту запровадження мораторію.
Враховуючи перехідні положення Закону 2479-IX та керуючись Конституцією України, тарифи не можуть підвищуватися з дати ухвалення Закону, тобто не має значення, коли тариф був встановлений у грудні 2021 року чи у липні 2022 року, головне щоб до набуття чинності Законом № 2479-IX, відповідно таким він і діятиме до кінця воєнного стану.
Міністерство розвитку громад та територій України, НАВПАКИ, вважає, що тариф має бути виключно той, що діяв на 24 лютого 2022 року, і з цього приводу надало відповідне роз’яснення.
Проте Конституція України чітко передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, що неминуче призведе до судових спорів.
Будемо вдячні за розгляд цього питання і відповідну увагу до проблеми Голові Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Верховної Ради України Андрію Герусу Прем’єр-Міністру України Денису Шмигалю, Міністру розвитку громад та територій України Олексію Чернишову, Міністру енергетики України Герману Галущенку, Голові Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Валерію Безусу.
Позиція UABIO підготовлена, обговорена та узгоджена членами UABIO, які генерують понад 50% всієї енергії з біомаси та біогазу в Україні.