ЗА 297! Зміни до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану ВНЕСЕНО
Ухвалено закон №9456! ЗА 297! Внесено зміни до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану. Цим кроком ми подолали критичний барʼєр на шляху експорту біометану!
Велика подяка Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, Міністерству фінансів, Міністерству енергетики, Міністерству аграрної політики та продовольства, Державній митній службі, а також народним депутатам Андрію Жупанину, Юрію Камельчуку, Інні Совсун, які відстоювали ці зміни!
Члени Біоенергетичної асоціації України брали активну участь у підготовці другої редакції законопроєкту. Більшість наших пропозицій відображені у документі. Ми вважаємо, що ці зміни розблокують експорт біометану.
Що потрібно робити далі?
- Внести зміни в наказ Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №629 «Про митні формальності на трубопровідному транспорті та лініях електропередачі».
- Внести зміни в наказ Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №448 «Про затвердження Переліку товарів, митне оформлення яких здійснюється Енергетичною митницею Державної митної служби України».
- Чітко визначити на рівні Уряду яке міністерство і посадова особа відповідають в Україні за розвиток виробництва біометану. Встановити їм персональні KPI з цих питань.
- Розробити і затвердити дорожню карту і стратегію розвитку галузі.
Нагадуємо, Україна та ЄС підписали Меморандум про взаєморозуміння між Україною та Європейським Союзом щодо стратегічного партнерства у сфері біометану, водню та інших синтетичних газів.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку виробництва біометану» прийнято восени 2021 року. З 2021 року в Україні розпочалося будівництво біометанових заводів. Наразі вже завершене будівництво, мінімум, двох заводів, а декілька обʼєктів у процесі будівництва.
Протягом 2024-2025 років заплановане відкриття 10 нових обʼєктів із потужністю від 1,5 млн м3 біометану на рік кожен.
Перспективи
- До 2030 року Україна може досягти виробництва до 1 млрд м3 біометану на рік, а до 2050 р. – до 20 млрд м3/рік.
- Україна може стати повноцінним партнером ЄС, бо має надійну газотранспортну мережу і практично невичерпну сировинну базу як аграрна держава.
Чому біометан?
- Біометан абсолютно готовий для закачування в газову мережу. Не потрібні інвестиції у модернізацію газорозподільних і газотранспортних систем (ГТС і ГРС) і газового обладнання (газові пальники, двигуни, турбіни).
- Україна має розвинені газорозподільні і газотранспортну системи. Практично у кожній точці території можна знайти газову трубу, у яку можливо подати вироблений біометан.
- Україна має найбільшу в Європі площу сільськогосподарських земель, і, відповідно, один з найкращих у світі потенціалів аграрної сировини для виробництва біометану. З урахуванням біомаси з покривних культур, які можуть бути вирощені на 20% ріллі, потенціал виробництва біометану в Україні становить 21,8 млрд м3/рік.
Покривні культури — це культури, які можуть бути вирощені між збиранням і посівом двох основних с/г культур протягом періоду, коли земля знаходиться «під парами». Як приклад, енергетичне жито, кукурудза на силос та інші культури.
Працюємо далі, бо за біометаном майбутнє!