На платформі проєкту агентства “Інтерфакс-Україна” з енергетики Енергореформа вийшло бліцінтерв’ю з головою правління UABIO Георгієм Гелетухою.

Експерт розповів про стан закачування біометану в газосховища України та орієнтовну ціну експортованого відновлюваного газу. Поділився думками щодо нового законопроєкту та про заміщення природного газу в теплопостачанні.

Тези Георгія Гелетухи

“Нещодавно до вже наявних установок Vitagro та Gals Agro додався завод МХП у Дніпропетровській області. Якщо річна потужність перших двох 3 млн куб. біометану, то заводу МХП — 11 млн куб. м. Тому скоро вже під 2 млн куб. м в підземних сховищах має бути”.

Експерт назвав очікувану середню ціну на експортований біометан, яка закладається в ТЕО — близько 900 євро/тис. куб. м. Однак, наголосив, що на неї сильно впливає сировина і сектор, в який продається біометан.

“Законопроєкт №9381 про вдосконалення умов в енергетиці та теплопостачанні передбачає, що незалежні виробники теплової енергії мають право недискримінаційного підключення до теплових мереж. Норма поки дещо декларативна, але раніше навіть цього не було. Законодавець почав дивитися в бік ринку в ценралізованому теплопостачанні. Тепер у нас потихеньку відкривають шлях до незалежних виробників“.

“Ми, біоенергетики, можемо дешево замістити газ в теплопостачанні, а природний газ, який вивільнився, пустити на електрику, яка також зараз потрібна. Ми вже з вами говорили, що біометан для внутрішнього ринку ніхто виробляти не буде, тут немає економіки. Однак ми можемо запустити багато котелень на біомасі”.

Георгій Гелетуха зазначив, що якби зараз тариф на тепло для населення не субсидувався — було б багато котелень на біомасі. Він підпреслив, що це економічний бік питання

Котельня швидко будується — це приблизно півроку, не більше. От Литва це зробила. Знаєте, скільки в Литві тепла з біомаси в централізованому теплопостачанні? 90%. Вони залишили 10% за котельнями на природному газі для тієї пари тижнів, коли буде пік холодів”.

“Я не бачу, звідки ми братимемо достатньо природного газу. Імпорт — добре, але це дорого! І газова генерація потихеньку розвивається. І буде зростати споживання. Тому, мені здається, це був би такий розумний шлях — замістити природний газ у теплі біомасою, а той газ, що вивільнився, пустити на виробництво е/е”.

Читайте повне інтверв’ю з Георгієм Гелетухою на сайті “Енергореформи”.