На платформі NV. Бізнес вийшло інтерв’ю з головою правління UABIO Георгієм Гелетухою. Експерт розповів про експорт біометану, виробництво електроенергії з біогазу та біомаси, а також про нові біометанові заводи, що можуть запустити виробництво та експорт вже цього року.

На платформі NV. Бізнес вийшло інтерв’ю з головою правління UABIO Георгієм Гелетухою

Електроенергія

“Біогаз можна відібрати й на ньому запустити електростанцію, яка буде його спалювати та виробляти електроенергію. Так працює понад 50 біогазових установок в Україні, які переробляють біогаз в електрику”.

“Біометан із силосу чи жому не матиме великої премії. Якщо ви можете виробити електрику із силосу або жому і продати її на ринку, все легально, законно. До чого я веду? Якщо ви використовуєте сировину з відходів, ціна на біометан з якої висока, виробляйте біометан. Але в Україні дуже багато інших видів сировини, той же силос, жом, які формально не є відходами. От із неї й потрібно виробляти електроенергію“.

Експорт біометану та стимули ЄС

“Отриманий біометан із високою концентрацією подається в газопровід. Вони бувають двох типів: газорозподільна мережа (ГРМ) і газотранспортна система (ГТС). Розподільною мережею газ подається під низьким та середнім тиском. А в ГТС — під високим. Так біометан потрапляє у труби великого діаметру ГТС і транспортується до кордонів з Європою. Нагадаю, що в Україні сім основних гілок ГТС, які дозволяють експортувати і біометан, і природний газ“.

“Основний документ, який відрізняє природний газ від біометану, — це сертифікат сталості. Процедура його отримання — складна, але доступна. Аудитори, наприклад, можуть сказати: ‘ми бачимо, що 80% вашого біометану відповідають критеріям сталості, а 20% — ні’. У такому випадку виробник зможе експортувати лише 80% свого біометану. Це серйозна процедура, 100% результату не буде“.

“В ЄС діють штрафи за викиди СО2 понад дозволеної кількості. Для чого виробляють біометан? Є ж природний газ, він дешевший, чому його і далі не використовувати? Але це викопне паливо, при його спалюванні виділяється парниковий газ. Тому у світі є консенсус: якщо не зупинимо глобальне потепління, після 2050 року будуть проблеми абсолютно у всіх. За кожне перевищення від того, що дозволено, — 100 євро за тонну CO2. Тому підприємства все ж зацікавлені скорочувати викиди”.

Тваринництво

“Моя порада аграріям: подивіться на ці сім газотранспортних трубопроводів, що йдуть Україною, і побудуйте свої ферми вздовж цих семи трубопроводів. Матимете чудову економіку експорту біометану. Вирощуйте силос, підвозьте до цих ферм, там буде велика рогата худоба, молоко, м’ясо, як основний продукт. І вся гноївка піде в ці біометанові заводи, які одразу будуть завантажувати біометан в газопроводи”.

“Тваринницька сировина має більше переваг, бо ціна за біометан зі гноївки і курячого посліду вища, суттєво вища. Тому й економіка виходить кращою на тваринницьких відходах. Але, на жаль, їх нема. Ми, як біоенергетична асоціація, постійно наголошуємо на тому, що Україні треба нарощувати тваринництво, будувати нові ферми“.

Нові проєкти в Україні

У нас ще чотири компанії готуються до експорту:

Це другий проєкт МХП на Вінниччині, біля Ладижина. Там велика біогазова установка, яка зараз виробляє електрику. Вони її конвертують у виробництво зрідженого біометану, тривають завершальні роботи. Ця установка вироблятиме 24 млн куб. м біометану у вигляді Bio-LNG. Трубопровід у поставках не задіюватиметься.

Другий Bio-LNG проєкт реалізує ТОВ “ЮМ ЛІКВІД ГАЗ” теж на Вінниччині. Ця біогазова установка генеруватиме 11 млн куб. м біометану на рік, який зріджуватиметься, на базі Юзефо-Миколаївського цукрового заводу. Компанія поки також виробляє електрику.

Додаткові потужності трубопровідного біометану готує компанія ТОВ “Галс Агро” на Київщині. Мова йде про 3 млн куб. м на рік. Наразі підприємство виробляє біогаз. Закуплено обладнання для виробництва біометану, прокладаються трубопроводи для транспортування.

Великий проєкт готує також ТОВ “Теофіпольська енергетична компанія” у Хмельницькій області. Це буде найбільший біометановий проєкт в Україні. Поки він працює як біогазовий і виробляє електрику. Оскільки він дуже потужний — 56 млн куб. м на рік, він приєднуватиметься одразу до ГТС високого тиску. Цього року має запуститися.


Читайте повне інтверв’ю з Георгієм Гелетухою на сайті NV Бізнес.