Навчальний тур «Передача знань щодо найкращих практик та ноу-хау в сфері відновлювальної енергетики до українських зацікавлених осіб найвищого рівня»
Семінар на навчальний тур по рішенням в сфері відновлювальних джерел енергії був проведений 13-17 жовтня 2014 року для української делегації у складі 10 найбільш зацікавлених осіб. Навчальний тур, що був організований Австрійським енергетичним агентством та проводився зі спів фінансуванням програми Центральної Європейської ініціативи по обміну Ноу-Хау та Австрійським Федеральним Міністерством сільського, лісового та водного господарства та екології мав на меті представити найкращі рішення та обговорити успішний досвід впровадження відновлювальних джерел енергії з фокусом на отримання енергії із біомаси. Учасники навчального туру були представлені спеціалістами високого ранку з Державного агентства з Енергоефективності та енергозбереження України, Біоенергетичної асоціації України, Науково-технічного центру «Біомаса», Агентства з відновлювальної енергетики, та представників проекту «ЮНІДО» в Україні.
Сучасний стан біоенергетики в Україні
З огляду на поточну політичну ситуацію в Україні підтримка відновлювальних джерел енергії має бути беззаперечною, а системи теплопостачання на основі біомаси можуть бути реальною альтернативою для заміщення природного газу. Враховуючи економічно доцільний потенціал біомаси в Україні (близько 27,7 млн. т у.п./рік згідно даних 2013 року, що становить 15% первинного споживання палива), поточна частка біомаси в валовому кінцевому енергоспоживанні України (1,8% у 2011) може бути значно підвищена. З 10% часткою в валовому кінцевому енергоспоживанню у 2030 році, біомаса зможе замістити природний газ у кількості до 7,5 млрд. м3 щорічно. Національний план дій з відновлювальної енергетики було затверджено нещодавно, що також додає необхідних стимулів для майбутнього розвитку як біоенергетики так і інших відновлювальних джерел енергії.
Програма навчального туру
Після знайомства з учасниками та інституціями, що брали участь у семінарі, співробітники Австрійського енергетичного агентства представили огляд своєї діяльності, стан австрійської енергетичної системи та розповіли про розвиток відновлювальних джерел енергії в Австрії.
Презентації, що були зроблені на протязі навчального туру покривали широкий діапазон тем для надання усестороннього огляду з проблематикою використання ВДЕ. Були охоплені наступні запитання: біоенергетика в рамках виконання цілей Європейського союзу до 2020 та 2050 року, імплементація директиви 2009/28/ЕС щодо Відновлювальних джерел енергії, робота профільних асоціацій та підтримка очищення біогазу для прямого заміщення природного газу, також розглядались запитання щодо фінансування проектів по ВДЕ. Георгій Гелетуха, голова Біоенергетичної асоціації України, також презентував для усіх учасників та організаторів даної події доповідь щодо сучасного стану розвитку біоенергетики в Україні. Після великого теоретичного блоку учасникам було запропоновано наступні екскурсії: до Австрійського міністерства сільського, лісового, водного господарства та екології, до «енергетичного будинку Відня» – показового майданчику з ВДЕ та енергоефективності, до невеликої ГЕС, що працює на станції по підготовці питної води для міста Відень та до двох невеликих котельних (на деревній трісці та соломі) у Нижній Австрії.
Учасники високо оцінили професійні навички експертів та обмін досвідом, і подякували Австрійському енергетичному агентству за успішну та повчальну ознайомчу поїздку.