Роз’яснення позиції БАУ щодо проектів законів України про регулювання рівня зеленого тарифу
Наразі розроблено дві редакції проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії». Перша редакція розроблена Держенергофективності та наразі проходить узгодження з профільними міністерствами та відомствами (умовно «урядова» редакція). Друга – підготовлена колективом авторів за координації народного депутата О.Г. Домбровського та готується до реєстрації в ВРУ (умовно «депутатська» редакція).
БАУ підтримує обидві редакції даного законопроекту. Хочемо прояснити позицію Асоціації щодо розміру коефіцієнту зеленого тарифу для електроенергії з біомаси та біогазу у вищезазначених законопроектах.
Вважаємо, що коефіцієнти зеленого тарифу, встановлені обома редакціями законопроекту, для електроенергії з біомаси та біогазу є співставними та, фактично рівними:
• Запропоновані коефіцієнти зеленого тарифу згідно депутатської редакції: для е/е з біомаси – 2,84, для е/е з біогазу – 3,15. Це на 5% вище коефіцієнтів, запропонованих урядовою редакцією законопроекту: для біомаси – 2,7, для біогазу – 3,0.
• В той же час, депутатська редакція законопроекту передбачає, що «обсяги відпуску електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії … визначаються за винятком обсягів електричної енергії на власні потреби в електричній енергії таких об’єктів у кожному розрахунковому періоді (місяці)». Така вимога відсутня в урядовій редакції, за якою вся вироблена електроенергія може бути продана за зеленим тарифом, а на власні потреби компанія може закуповувати е/е за звичайним тарифом.
• Зазвичай, споживання електроенергії на власні потреби для компаній, що виробляють е/е з біомаси чи біогазу, становить понад 10%. Відповідно, депутатська редакція законопроекту знижує обсяг прибутків компаній-виробників е/е з ВДЕ приблизно на 10%.
Таким чином, підвищення рівня зеленого тарифу в депутатській редакції законопроекту повністю нівелюється вимогою щодо обсягів відпуску електроенергії за винятком електроенергії на власні потреби.
Відповідно, позиція БАУ з даного питання фактично залишається незмінною та ґрунтується на техніко-економічних розрахунках, проведених експертами Асоціації.