Чому встановлення тарифів на “альтернативне” тепло ризиковано довіряти місцевій владі?
Місцевій владі хочуть дозволити встановлювати тарифи на тепло, вироблене з використанням альтернативних джерел енергії. Таку пропозицію містить законопроект № 3047 “Про внесення змін до Закону України” Про теплопостачання “про передачу повноважень на встановлення тарифів та ліцензування господарської діяльності з виробництва тепла з альтернативних джерел енергії”, розроблений Мінрегіонбудом.
Голова правління Біоенергетичної асоціації України озвучив думку асоціації з цього питання у своєму коментарі інтернет-виданню “Ділова столиця”:
Зараз тарифи на теплову енергію з альтернативних видів палива встановлює Національна комісія з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Згідно з постановою Кабінету міністрів № 453, встановлюється так званий стимулюючий тариф на виробництво тепла з відновлюваних джерел енергії для бюджетних організацій. Він на рівні середньозваженого тарифу на тепло, вироблене з газу, і становить 1097 грн./Гкал без ПДВ. Якщо затвердження розцінок на тепло з інших видів палива передадуть місцевій владі, вони навряд чи будуть рівнятися на “газовий” тариф. Існує великий ризик, що на місцях займуться популізмом і встановлять тариф на тепло з “альтернативки” нижче рівня, прийнятного для інвесторів.
Великі газові котельні отримують свій тариф в НКРЕКП, а невеликі – на місцях. Виходить, що комунальні підприємства приносять розрахунки своєму власнику, і місцева рада затверджує потрібний тариф. І малоймовірно, що місцева влада встановить тарифи для приватних компаній, що виробляють тепло з інших видів палива, на рівні розцінок свого комунального підприємства. Навіщо їм конкуренти? А якщо тарифи будуть нецікавими для інвесторів, то про розвиток відновлюваної енергетики можна забути.