Концепція впровадження конкуренції в централізованому теплопостачанні України
Голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха прийняв участь у VIII Міжнародному Інвестиційному Бізнес-Форумі “Енергоефективність та Відновлювана енергетика”, 1-2 листопада 2016 року. Під час свого виступу в Панелі 4 “Конкурентний ринок виробництва тепла. Перспективи для України»” Георгій Гелетуха розповів про проблеми, які наразі існують в секторі централізованого теплопостачання (ЦТ) України, досвід європейських країн в регулюванні ЦТ та концепцію конкурентного ринку теплової енергії (ТЕ) для України.
Наразі підприємства теплокомуненерго в секторі ЦТ знаходяться у монопольному становищі, що разом із недосконалим законодавством створило такі проблемні питання:
- Відсутність передумов для конкуренції у сфері теплопостачання
- Високі ціни на теплову енергію
- Зношеність основних фондів, високі втрати, низька ефективність
- Недостатність власних фінансових ресурсів підприємств ТКЕ
- Відсутність стимулів для підвищення ефективності виробництва ТЕ
- Існування бар’єрів для доступу до тепломереж незалежних виробників ТЕ
- Відсутність/ недостатність інвестицій, як наслідок недосконалості існуючих механізмів тарифоутворення («собівартість +6%).
Вихід: розвинені європейські країни переважно вже створили конкурентний ринок теплової енергії, а решта країн ЄС рухаються в цьому напрямку.
Створення моделі конкурентного ринку тепла в Україні стимулюватиме виробництво теплової енергії з альтернативних джерел та дозволить додатково замісти 3 млрд м3 газу у секторі теплокомуненерго.