Більше 280 учасників із 17 країн об’єднала цього року ювілейна 15-та Міжнародна конференція “Енергія з біомаси 2019”, яка відбулася 24-25 вересня 2019 року в Києві.

50 виступів від світових та українських експертів були присвячені законодавству і стратегії розвитку біоенергетики; фінансуванню біоенергетичних проектів; виробництву теплової та електричної енергії з твердої біомаси; використанню побутових відходів для виробництва теплової та електричної енергії; питанням використання ресурсів біомаси та подальшим перспективам; технологіям виробництва біогазу і біометану, включаючи успішні кейси реалізованих проектів.

Конференція відбулась за  фінансової підтримки Проекту ПРООН «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні».

Срібним спонсором конференції стала хорватська компанія Đuro Đaković Termoenergetska postrojenja d.o.o.

Серед спікерів

Георгій Гелетуха 

Голова правління ГС “Біоенергетична асоціація України”, Голова Конференції, України;

“Україна імпортує енергоносіїв на 10,7 млрд $/рік – це 46% від всього імпорту країни у 2017 р. Cпосіб для України бути енергонезалежною – це біоенергетика. Біоенергетика – це ключовий сектор відновлюваної енергетики (ВДЕ) в Україні у 2010-2017 рр. – доля біоенергетики склала 80% від усіх ВДЕ. Останні сім рокім сектор зростає із темпом 33%/рік. Прогноз – зростання біоенергетики в Україні в понад 5 разів у 2015-2035 рр. Недооціненою в біоенергетиці України є: агробіомаса, в тому числі кукурудза; енергетичні культури (потенціал еквівалентний 8,9 млрд м3 природного газу/рік (для 2 млн га); біомаса з полезахисних та інших лісосмуг; біогаз, біометан, біоетанол та використання твердих побутових відходів для енергетичних цілей“.

Реміґіус Лапінскас

 Президент Всесвітньої Біоенергетичної асоціації, Співголова Конференції, Швеція;

  • Світовий розвиток біоенергетики

“70% централізованого теплопостачання (ЦТ) Литви використовує біомасу, а також країна планує збільшити частку ЦТ на біомасі до 85% наступного року. Як Китай є великою фабрикою для всього світу, Україна може стати великою фабрикою для Європи, розвиваючи свій біоенергетичний потенціал”.

Уляна Супрун

Д-р, в.о. Міністра охорони здоров`я України (8/2016-8/2019), Україна

“Дуже важливо дбати про екологію, бо все що робиться з екологією має вплив на здоров’я людини. Прагнучи енергетичної незалежності від Росії ми повинні пам’ятати про справедливість щодо рівного доступу до енергетичних ресурсів та із відповідальністю ставитись до нашої планети”.

Сергій Савчук 

Голова Державного Агентства з енергоефективності та енергозбереження України, Співголова Конференції, Україна

  • Державна політика України щодо розвитку біоенергетики

“У 2018 році споживання газу в Україні скоротилось на 6 млрд м3 у рік населенням, бюджетною сферою та підприємствами ТКЕ порівняно із 2014 роком та щорічне заощадження (за рахунок скорочення закупівлі газу) становить близько 1,2 млрд євро. Понад 500 млн євро вже інвестовано у 2300 МВт нових потужностей теплоенергетики на альтернативних джерелах. Поштовхом для розвитку цього ринку став розроблений за участю Держенергоефективності і Біоенергетичної асоціації України та прийнятий Парламентом у 2017 р. Закон № 1959, яким впроваджено гарантований на законодавчому рівні стимулюючий тариф на тепло “не з газу”.

Також, Сергій Савчук зазначив, що Держенергоефективності України співрацює з Біоенергетичною асоціацією у напрямку удосконалення законодавства та зокрема розроблено:

  1. Законопроект щодо запровадження прозорої та конкурентної електронної системи торгівлі твердим біопаливом в Україні. Для наповнення цієї системи реальними угодами пропонується передбачити обов’язок здійснювати торгівлю спочатку для 20% загального річного обсягу виробництва чи споживання твердого біопалива у 2020 році. Вже у 2024 р. планується, що все тверде біопаливо буде реалізовуватися через електронну систему. Як показав досвід Литви, електронна система торгівлі забезпечить: зниження цін на біопаливо; прозорий та конкурентний ринок біопалива; забезпечення енергогенеруючих потужностей сировиною; збільшення надходжень до бюджету; створення додаткових робочих місць.
  2. Законопроект щодо створення конкурентного ринку теплопостачання. Прийняття даного законопроекту дозволить: забезпечити рівний доступ незалежних виробників тепла до централізованої системи теплопостачання; скоротити споживання газу; збільшити використання альтернативних джерел енергії; підвищити ефективність роботи комунальних підприємств у сфері теплопостачання; скоротити витрати на виробництво теплової енергії; знизити тарифи на теплову енергію для кінцевого споживача; зекономити кошти місцевих бюджетів; створити нові робочі місця; зменшити втрати теплової енергії при її транспортування; зберегти і розвивати централізоване теплопостачання.
  3. Законопроект щодо розвитку рідких біопалив, який передбачає встановлення частки біокомпонентів в загальному обсязі продажу палива; введення норм щодо відповідності біокомпонентів палива критеріям сталості; облік та контроль вмісту біокомпонентів у паливі; стимулювання використання рідких біопалив шляхом оптимізації акцизного податку на біодизель та біопаливну частку, яка відповідає критеріям сталості. Загалом, прийняття законопроекту дозволить: залучити інвестиції у виробництво біоетанолу т
    а біодизелю; активізувати агрохолдинги та спиртові заводи щодо виробництва рідких біопалив; створити нові робочі місця; збільшити надходження податків до бюджетів різних рівнів.
  4. Ще одним перспективним напрямком є виробництво та використання біометану, яке демонструє швидкий розвиток в країнах ЄС – 1,94 млрд м3 в 2017 році. Загальний потенціал виробництва біометану в Україні становить щонайменше 7,8 млрд м3 або 25% від поточного споживання природного газу. Біометан можливо використовувати для виробництва електроенергії в періоди максимального навантаження енергосистеми, знижуючи потребу в регулювальній потужності. Наразі виробництво біометану не є конкурентоспроможним з ринковою ціною на природний газ та потребує підтримки. Найпопулярніші механізми підтримки – «зелений» тариф на біометан або електроенергію, вироблену з біометану. Агентство спільно з експертним середовищем опрацьовує питання розробки оптимальної схеми підтримки проектів з використанням біометану.

В рамках конференції відбулось представлення громадської спілки «Global 100RE Ukraine» – найбільшого громадського об’єднання асоціацій, компаній, експертів, лобістів та відповідальних політиків разом з громадянським суспільством поєднаних спільною метою та ідеями переходу України на 100% відновлюваних джерел енергії.

Місце проведення: Premier Palace Hotel, м. Київ.

ФОТОЗВІТ

Презентацію голови правління БАУ Георгія Гелетухи на конференції “Енергія з Біомаси 2019” Ви можете переглянути тут.

Про представлення громадської спілки «Global 100RE Ukraine» ви можете прочитати тут.

Програму та додаткову інформацію Ви можете переглянути на сайті конференції: www.UABioConf.org.

Слідкуйте за новинами конференції та до зустрічі в наступному році на міжнародній конференції “Енергія з Біомаси 2020”!